Jakub Artych
Jakub Artych| 

Wielka Brytania mówi "tak" Ukrainie. Może użyć specjalnych rakiet

Wielka Brytania zdecydowała się zezwolić Ukrainie na użycie rakiet manewrujących Storm Shadow do ataków na cele w Rosji. Do takich informacji dotarł dziennik "The Guardian", powołując się na źródła w brytyjskim rządzie.

Wielka Brytania mówi "tak" Ukrainie. Może użyć specjalnych rakiet
Wielka Brytania mówi "tak" Ukrainie. Może użyć specjalnych rakiet (Wikipedia)

Taka decyzja zapadła podczas spotkania sekretarza stanu USA Antony’ego Blinkena i brytyjskiego ministra spraw zagranicznych Davida Lammy’ego w Kijowie 11 września.

Podczas swojej podróży przedstawiciele Wielkiej Brytanii spotkali się m.in. z prezydentem Ukrainy Władimirem Zełenskim, aby omówić ataki z użyciem zachodniej broni dalekiego zasięgu na terytorium Rosji.

Źródła gazety podają, że Blinken i Lammy przyjechali razem do Kijowa tylko dlatego, że zapadła pozytywna decyzja w sprawie Storm Shadow. Jednocześnie, jak zauważa "The Guardian", gdyby Lammy publicznie ogłosił decyzję w Kijowie, jego słowa mogłyby zostać uznane za niepotrzebną prowokację.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Poranne pasmo Wirtualnej Polski, wydanie 09.09

To się świetne informacje dla Ukrainy, która prawdopodobnie nałoży jednak ograniczenia na użycie rakiet, "aby uniknąć lekkomyślnych lub niepotrzebnych ataków".

Stany Zjednoczone chcą wspierać Ukrainę

Podczas wizyty w Kijowie Blinken powiedział, że Stany Zjednoczone są gotowe "od pierwszego dnia" do dostosowania swojej polityki, aby pomóc Ukrainie w walce z rosyjskim agresorem. - Będziemy to kontynuować - powiedział.

Blinken powiedział, że zdecydował się wysłuchać bezpośrednio Zełenskiego i innych ukraińskich urzędników na temat celów Kijowa w tej wojnie i tego, co Waszyngton może zrobić, aby pomóc w ich osiągnięciu.

Po spotkaniu Władimir Zełenski powiedział, że odbył "bardzo znaczącą i długą rozmowę" z Antonym Blinkenem i Davidem Lammym.

Omówiono wszystkie kluczowe kwestie. Ważne jest, aby ukraińskie argumenty zostały wysłuchane. Dotyczy to broni dalekiego zasięgu, zapewnienia brygad bojowych na froncie i ogólnej strategii przybliżania sprawiedliwego świata - powiedział Zełenski.

Po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Blinken obiecał przekazać stanowisko Kijowa prezydentowi USA Joe Bidenowi, a Lammy premierowi Wielkiej Brytanii Keirowi Starmerowi.

Przywódcy Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii zamierzają spotkać się 13 września w Waszyngtonie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić