Wielki Czwartek to dzień rozpoczynający tzw. Triduum Paschalne. Stanowi on pamiątkę ostatniej wieczerzy, która jednocześnie dała zaczątek dwóm sakramentom - eucharystii oraz kapłaństwu.
W tym dniu zwyczajowo odbywają się dwie uroczyste msze święte. Pierwsza z nich - tzw. Msza Krzyżma odbywa się rankiem w kościołach katedralnych. Podczas nabożeństwa biskupi święcą oleje chorych oraz krzyżmo. Są one wykorzystywane podczas sakramentów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tradycyjnym rozpoczęciem Triduum Paschalnego jest jednak wieczorna msza. Wówczas w wielu kościołach praktykuje się obrządek umycia nóg. Po udzieleniu komunii księża przenoszą Najświętszy Sakrament do ciemnicy, a tabernakulum pozostaje puste.
Czytaj także: Tego nie wkładaj do koszyczka. Ksiądz może cię zrugać
Czy w Wielki Czwartek trzeba iść do kościoła?
Choć Wielki Czwartek rozpoczyna najważniejszy okres dla katolików w całym roku, to nie istnieje obowiązek uczestnictwa w tym dniu w nabożeństwie. Nie należy on bowiem do świąt nakazanych. To oznacza, że udział we mszy nie jest obowiązkowy, a za brak obecności nie grozi nam grzech ciężki.
Co ciekawe, podczas całego okresu celebracji świąt Wielkiej Nocy, katolicy są zobowiązani do uczestnictwa we mszy tylko w jeden dzień. To oczywiście Wielkanoc, którym w tym roku przypada na dzień 31 marca.
Czytaj także: Ile wydamy na święta? Zaczyna się prawdziwe szaleństwo
Warto także pamiętać, że Wielki Piątek jest jedynym dniem w roku, podczas którego nie sprawuje się mszy świętej. Ma to związek z upamiętnieniem męczeńskiej śmierci Jezusa Chrystusa. Katolicy mogą jednak uzyskać w tym dniu tzw. odpust zupełny.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.