Na początku grudnia sonda Deep Space Climate Observatory (DSCOVR) uchwyciła cień Księżyca, gdy przelatywał nad Antarktydą, która jest domem m.in. dla pingwinów i garstki naukowców. NASA opublikowała fotografię na swoim profilu na Instagramie.
Jak podkreśla mashable.com, Księżyc przesunął się na idealną pozycję między Ziemią a Słońcem. To właśnie tak tworzy się zjawisko zwane zaćmieniem Słońca.
Aby nastąpiło całkowite zaćmienie Słońca, Słońce, Księżyc i Ziemia muszą dokładnie ustawić się w jednej linii - napisała agencja kosmiczna.
Z dystansu ponad czterokrotnie większego niż odległość Księżyca od Ziemi, satelita DSCOVR regularnie przesyła pełny obraz Błękitnej Planety. Robi zdjęcie co dwie godziny.
Jedną z głównych misji DSCOVR jest monitorowanie pogody kosmicznej. Obejmuje to wiatr słoneczny, wiązkę cząstek ze słońca, która czasami może grozić zakłóceniem naszych sieci energetycznych, sieci telefonii komórkowej i nie tylko.
Kiedy kolejne zaćmienie słońca?
Jak czytamy, w 2022 roku nie doświadczymy całkowitego zaćmienia. Kolejne nastąpi na Ziemi dopiero 20 kwietnia 2023 r. Najbardziej efektowne będzie jednak to, które wydarzy się 12 miesięcy później.