Tylko 2 cm mierzy fragment żuchwy wraz z dwoma dwukorzeniowymi zębami, który należał do nieznanego dotąd prassaka przypominającego ryjówkę, sprzed aż 215 mln lat. Maleńki fragment żuchwy został znaleziony w 2014 r. we wschodniej Grenlandii przez dr. Grzegorza Niedźwieckiego z Uniwersytetu w Uppsali, w Szwecji.
Opracowanie znaleziska zajęło naukowcom kilka lat. Dość szybko jednak okazało się, że paleontolodzy mają do czynienia z pozostałością po nieznanym wcześniej gatunku prassaka.
Czytaj także: Niesamowite odkrycie. Nowy gatunek nietoperza w Polsce
Od razu wiedzieliśmy, że mamy do czynienia z ważnym odkryciem; nie były do tego potrzebne analizy specjalistyczne, co często ma miejsce w przypadku tak drobnych znalezisk paleontologicznych - mówi dr hab. Tomasz Sulej z Instytutu Paleobiologii PAN, kierownik ekspedycji na Grenlandię.
Odkrycie nowego gatunku prassaka jest unikatowym wydarzeniem, gdyż jak twierdzi Sulej, jak dotąd poznano zaledwie około dziesięciu gatunków prassaków z tak dawnego okresu. Naukowiec podkreśla, że najstarsze podobne znaleziska są młodsze o około 5-10 mln lat.
Uhonorowali rdzennych mieszkańców Grenlandii
Nowy gatunek prassaka nazwano Kalaallitkigun jenkinsi. Naukowcy chcieli w ten sposób uhonorować rdzennych mieszkańców Grenlandii, Inuitów. W ich języku słowo "Kalaallitkigun" oznacza "ząb z Grenlandii". Z kolei nazwa rodzajowa "jenkinsi" ma przypomnieć zasługi amerykańskiego badacza F.A. Jenkinsa jednego z prekursorów paleontologii na Grenlandii.
Opisanie kolejnego gatunku prassaka to wielkie szczęście, tym bardziej, że w tym samym miejscu w latach dziewięćdziesiątych działała misja amerykańska. Musiała jednak szybko zakończyć badania, bo wichura porwała ich obóz do morza. My takich problemów nie mieliśmy - opowiada Tomasz Sulej.
Nawet z tak maleńkiego fragmentu szkieletu naukowcy są w stanie wyczytać wiele informacji na temat wyglądu i sposobu życia prassaka. Zdaniem Suleja odkryty gatunek zwierzęcia mógł przypominać rozmiarami i sposobem życia dzisiejsze ryjówki.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.