Południowe wieloryby biskajskie mogą żyć ponad 100 lat, a 10 proc. z nich może dożyć nawet 130 lat, jak wynika z najnowszych badań opublikowanych w czasopiśmie "Science Advances". Naukowcy szacują, że część z tych wielorybów może dożyć nawet 150 lat. To prawie dwa razy więcej niż do tej pory sądzono. Jak informuje serwis "Science Alert", konwencjonalnie uważano, że dożywają one maksymalnie 70-80 lat.
Naukowcy ustalili szacunkową górną granicę wieku wielorybów biskajskich, wykorzystując do tego identyfikację fotograficzną poszczególnych samic wielorybów na przestrzeni kilku dekad. Poszczególne wieloryby można rozpoznać rok po roku na podstawie zdjęć. Korzystając z nich, naukowcy opracowali tzw. "krzywe przeżywalności", szacując prawdopodobieństwo, że wieloryby znikną z fotograficznego rejestru wraz z wiekiem. Na podstawie tych krzywych przeżywalności byli w stanie oszacować maksymalną potencjalną długość życia.
Górna granica dożywalności oscylująca w okolicy 70 lat dotyczyła także wielorybów północnoatlantyckich. Niestety ostatnie badania jasno wskazały, że osobniki tego krytycznie zagrożonego gatunku żyją średnio 22 lata, a nieliczne z nich dożywają maksymalnie pół wieku. Niestety wpływ na różnicę w długości życia wielorybów północnoatlantyckich należy przypisać działalności człowieka. Wiele osobników ginie zaplątana w liny i sieci rybackie, czy w zderzeniu ze statkami. Coraz większym problemem jest także niedostatek pożywienia, za który także odpowiada człowiek.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czytaj też: Strzały w czasie kolacji. Powodem ostatni kapar
Wieloryby żyją dłużej niż ludzie
Dwadzieścia pięć lat temu naukowcy współpracujący z rdzennymi myśliwymi wielorybów w Arktyce wykazali, że wieloryby grenlandzkie mogą dożyć do 200 lat, a nawet przekroczyć ten wiek. Dowodami na to były osadzone w tłuszczu wielorybów kamienne harpuny, których używano w trakcie polowań do połowy XIX wieku, które odnaleziono u osobników, które wyszły cało ze starcia z człowiekiem.
Analiza białek z oczu upolowanych wielorybów dostarczyła dalszych dowodów na ich długowieczność. Podobnie jak w przypadku wielorybów biskajskich, przed tą analizą badacze uważali, że wieloryby grenlandzkie są w stanie dożyć około 80 lat. Błędnie sądzono wówczas, że ludzie są najdłużej żyjącymi ssakami. Najnowsze badania pokazują, że i inne gatunki wielorybów mogą osiągać imponujący wiek.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.