Naukowcy nakreślili ukryty "podpis psychologiczny" dla ludzi o skrajnych poglądach. Nowe badanie sugeruje, że szczególna mieszanka cech osobowości i sposobu, w jaki nasz mózg przyjmuje podstawowe informacje silnie wpływa na kształtowanie ekstremistycznych poglądów w zakresie m.in. nacjonalizmu czy religijnego fanatyzmu.
Ekstremizm. Co powoduje radykalne poglądy?
Te cechy psychiczne obejmują gorszą pamięć roboczą i wolniejsze "strategie percepcyjne" - nieświadome przetwarzanie zmieniających się bodźców, takich jak kształt i kolor - a także tendencje do impulsywności i poszukiwania doznań.
Ta kombinacja cech poznawczych i emocjonalnych przewiduje poparcie przemocy dla ideologii danej osoby, zgodnie z ustaleniami opublikowanymi niedawno w "Philosophical Transactions of the Royal Society B".
Badanie przedstawia również "psychologiczne podpisy", które leżą u podstaw zaciekłego konserwatyzmu politycznego, a także dogmatyzmu ludzi, którzy mają ustalony światopogląd i są odporni na argumenty i dowody.
Czytaj także: Co widzisz na obrazku? Psychologiczny test obrazkowy
Konserwatyzm a liberalizm. Skąd biorą się różnice?
Psychologowie odkryli, że konserwatyzm jest powiązany z poznawczą "ostrożnością": powolnym i dokładnym, nieświadomym podejmowaniem decyzji, w porównaniu z szybkimi i nieprecyzyjnymi "strategiami percepcyjnymi", które można znaleźć w bardziej liberalnych umysłach. Mózgi bardziej dogmatycznych ludzi wolniej przetwarzają dowody percepcyjne, ale są bardziej impulsywne.
Subtelne trudności ze złożonym przetwarzaniem myślowym mogą podświadomie popychać ludzi w kierunku skrajnych doktryn, które dostarczają jaśniejszych, bardziej zdefiniowanych wyjaśnień świata, czyniąc ich podatnymi na toksyczne formy dogmatycznych i autorytarnych ideologii - powiedział dr Leor Zmigrod, główny autor badań z Wydziału Psychologii w Cambridge
Naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge twierdzą, że chociaż badania te są jeszcze na wczesnym etapie, mogą pomóc w lepszej identyfikacji i wspieraniu osób najbardziej narażonych na radykalizację polityczną i religijną.
Wielu z nas zna osoby w swoich społecznościach, które uległy radykalizacji lub przyjęły coraz bardziej skrajne poglądy polityczne. Chcemy wiedzieć, dlaczego poszczególne osoby są na to bardziej podatne - dodaje Zmigrod
Jak wynika z badań, cechy osobowości związane z konserwatyzmem i nacjonalizmem obejmują większe ukierunkowanie na cel, impulsywność i wrażliwość na nagrody oraz ograniczone podejmowanie ryzyka społecznego.
Dogmatyzm wiąże się ze zmniejszoną szybkością percepcyjnego "gromadzenia dowodów" oraz zmniejszonym społecznym podejmowaniem ryzyka i ugodowością, ale zwiększoną impulsywnością. Religijność jest poznawczo podobna do konserwatyzmu, ale charakteryzowała się wyższym poziomem ugodowości i "postrzegania ryzyka".
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.