Tego dnia wierni wspominają przeistoczenie chleba i wina w ciało i krew Jezusa. Święto ma charakter radosny i dziękczynny. Nie ma stałej daty - Boże Ciało obchodzimy 60 dni po Wielkanocy.
To stosunkowo młode święto. Zawdzięczamy je wizjom świętej Juliany z Cornillon. W mistycznych wizjach kobiety pojawiał się księżyc, który symbolizował życie Kościoła na ziemi. Na księżycu znajdowała się rysa oznaczająca konieczność ustanowienia święta, w którym wierzący mogliby adorować Eucharystię. Dzięki staraniom Juliany, pierwsze obchody święta odbyły się w 1246 r.
*Procesje Bożego Ciała zaczęły się już w drugiej połowie XIII wieku. *Nawiązywały do zwyczaju zabierania w podróż Eucharystii, aby chroniła przed niebezpieczeństwami.
Współczesna procesja Bożego Ciała to barwne wydarzenie. W każdej parafii wierni odwiedzają miejsca przyozdobione krzyżami i kapliczkami. Zatrzymują się również przy polowych ołtarzach, gdzie czyta się fragmenty Ewangelii. Dziewczynki sypią kwiaty, aby oznaczyć drogę, którą przeszła procesja.
*W Polsce święto jest dniem wolnym od pracy. *Udział w procesji dla katolików jest ważnym wyznaniem wiary. Ci, którzy do kościoła nie chodzą, także korzystają ze święta. Zwykle to pogodny, ciepły dzień rozpoczynający długi weekend.
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.