Jak informuje Polska Agencja Prasowa, sąd w Ho Chi Minh w Wietnamie zdecydował o utrzymaniu wyroku śmierci dla Truong My Lan, szefowej Van Thinh Phat Holdings Group, odrzucając jej apelacji. Lan została skazana za korupcję, naruszenie przepisów bankowych oraz defraudację na kwotę 12 mld dolarów, co stanowi niemal 3 proc. PKB Wietnamu w 2022 r.
Sprawa Truong My Lan jest uznawana za największy skandal finansowy w historii kraju. Sędziowie sądu apelacyjnego stwierdzili, że "nie ma powodu" do złagodzenia wyroku. "VietnamNet" informuje, że jeśli Lan zwróci trzy czwarte zdefraudowanych środków, wyrok może zostać zamieniony na dożywocie. Lan musiałaby zebrać brakujące 9 mld dol. przed wykonaniem wyroku, co będzie ogromnym wyzwaniem.
Lan utrzymywała w trakcie procesu, że jest niewinna, a odpowiedzialność za przestępstwa ponoszą jej podwładni. "Jestem zła na siebie, że byłam na tyle głupia, by dać się wciągnąć w to bardzo zaciekłe środowisko biznesowe, sektor bankowy, o którym ma bardzo niewielką wiedzę" - powiedziała Lan, cytowana przez państwowe media.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Oprócz wyroku śmierci Lan usłyszała wyrok dożywocia w innym procesie za oszustwa, pranie pieniędzy i nielegalne transfery pieniężne.
Kara śmierci w Wietnamie
Kara śmierci dla Lan była szokiem dla wielu obserwatorów, bo do tej pory była niezwykle rzadko stosowana wobec kobiet popełniających przestępstwa o charakterze gospodarczym.
W Wietnamie kara śmierci jest częsta w sprawach narkotykowych. Według Death Penalty Information Center, w 2022 r. w Wietnamie skazano na śmierć ponad 100 osób. Od 2013 r. egzekucje przeprowadza się za pomocą zastrzyku z trucizną, wcześniej skazani byli rozstrzeliwani przez pluton egzekucyjny.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.