W Lutomiersku pod Łodzią odkryto cmentarzysko, które było miejscem pochówku skandynawskich wojowników. Jak informuje Polska Agencja Prasowa, potwierdziły to wynik badań genetycznych przeprowadzonych przez zespół z Uniwersytetu Łódzkiego. Odkrycie to, uznane za "sensacyjne" w środowisku naukowym, może stać się podstawą do dalszych badań nad obecnością wikingów w centralnej części naszego kraju. Dr Paulina Borówka dodaje, że choć w Polsce było wiele fal osadnictwa skandynawskiego, to pierwsze takie odkrycie w centralnej Polsce.
Cmentarzysko w Lutomiersku, datowane na pierwszą połowę XI wieku, odkryto przypadkiem pod koniec II wojny światowej. W latach 40. XX wieku łódzcy archeolodzy pod kierunkiem prof. Konrada Jażdżewskiego rozpoczęli badania, które ujawniły bogato wyposażone groby, najpewniej pochodzenia skandynawsko-ruskiego.
Badania genetyczne szczątków z Lutomierska wykazały, że pochowane tam osoby pochodziły z różnych populacji, w tym skandynawskiej i słowiańskiej. Dr Borówka wyjaśnia, że "skandynawskie DNA" znaleziono w różnych miejscach cmentarzyska, co sugeruje, że osoby te pełniły różne role społeczne i przebywały na tym terenie przez dłuższy czas.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Analizy genetyczne były możliwe dzięki postępowi w technologiach laboratoryjnych oraz dofinansowaniu z projektu unijnego EASI Genomics. Próbki DNA były analizowane w kilku laboratoriach, co pozwoliło na dokładne zbadanie ich pochodzenia oraz potwierdzenie uzyskanych rezultatów.
Przyszłość badań
Dr Borówka podkreśla, że choć obecne wyniki są istotne, to badania nad cmentarzyskiem w Lutomiersku będą kontynuowane. Planowane są kolejne analizy, które mogą rzucić więcej światła na obecność wikingów w Polsce i ich dokładne pochodzenie. To drugie możliwe jest dzięki badaniom izotopowym, które mogą pomóc w określeniu geograficznego pochodzenia osób pochowanych na cmentarzysku.
Odkrycie w Lutomiersku jest ważnym krokiem w zrozumieniu historii wczesnośredniowiecznej Polski i roli, jaką mogli odegrać wikingowie w kształtowaniu państwa pierwszych Piastów. Naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego mają nadzieję, że dalsze badania przyniosą jeszcze więcej odpowiedzi na pytania dotyczące tej fascynującej epoki.
Czytaj też: Grinch w akcji w Peru. Zepsuł dilerom święta
Kontekst historyczny
Podobnie jak w Lutomiersku, badania nad życiem Bolesława Chrobrego odsłaniają wpływy skandynawskie na rozwój Polski. Książę, którego imię budziło postrach w Europie, był znany z wykorzystania sojuszy ze Skandynawami do umocnienia swoich wpływów oraz ekspansji terytorialnej. Historia jego panowania unaocznia skomplikowaną sieć polityczną wczesnośredniowiecznej Europy.
Niewolnictwo, jakkolwiek nieoczywiste w kontekście Polski, było istotnym elementem gospodarki wczesnopiastowskiej. Zarówno jeńcy wojenni, jak i osoby sprzedające się w niewolę podczas głodu, stanowili ważne zasoby. Skandynawowie, dzięki wyprawom łupieskim, często byli również dostawcami tego 'towaru' na polskich ziemiach.
Odkrycie z Lutomierska otwiera nową dyskusję na temat obecności i wpływu kulturowego Wikingów na Polskę i roli, jaką mogli odegrać w budowaniu się polskiej państwowości.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.