Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Bogdan Kicka
Bogdan Kicka | 
aktualizacja 

Wirus dotarł na Antarktydę. "Niepokojący rozwój wydarzeń"

11

Ptasia grypa dotarła na Antarktydę, jednego z najodleglejszych miejsc na Ziemi, zagrażając tamtejszej unikalnej i zagrożonej wyginięciem faunie. Najnowsze badania opublikowane w czasopiśmie "Nature Communications" wzbudziły niepokój wśród naukowców, którzy ostrzegają przed poważnymi konsekwencjami dla środowiska naturalnego tego rejonu i nie tylko.

Wirus dotarł na Antarktydę. "Niepokojący rozwój wydarzeń"
Ptasia grypa dotarła na Antarktydę. (Getty Images, Anadolu)

Antarktyda, znana ze swojej ekstremalnej izolacji i trudnych warunków, dotąd była wolna od wielu chorób zakaźnych, które dziesiątkują populacje dzikich zwierząt na innych kontynentach.

Tymczasem badacze z Wielkiej Brytanii, przeprowadzający analizy na wyspie Georgia Południowa, odkryli ślady wirusa wśród ptaków morskich, takich jak albatrosy czarnobrewe, skuły i mewy dominikańskie. Co więcej, wirus został zidentyfikowany także u dwóch gatunków fok zamieszkujących wyspę, w tym u zagrożonych wyginięciem słoni morskich południowych.

Jak wynika z badań, wirus prawdopodobnie dotarł na Antarktydę z Ameryki Południowej za pośrednictwem migrujących ptaków. Jest to szczególnie alarmujące, gdyż może oznaczać ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się wirusa na inne regiony Antarktydy, zwłaszcza w nadchodzącym sezonie lęgowym ptaków morskich.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ogromne jezioro zniknęło w sześć dni. Niesamowite zjawisko na Antarktydzie

Światowy zasięg ptasiej grypy jest niepokojący

Australijska badaczka, dr Jane Younger, która nie brała udziału w badaniach, określiła sytuację jako "niepokojący rozwój wydarzeń", dodając, że zagrożenie dla dzikiej fauny Antarktydy jest obecnie większe niż kiedykolwiek.

Światowy zasięg ptasiej grypy jest niepokojący – dziesiątki milionów ptaków zginęły z powodu tego wirusa, a szczególnie dotknięte zostały populacje ptaków morskich. Chociaż badania zespołu z Wielkiej Brytanii nie obejmowały kontynentu antarktycznego, inne grupy badaczy zidentyfikowały obecność wirusa na półwyspie antarktycznym już w lutym bieżącego roku.

Poważne zagrożenie dla Australii

Australia, jak dotąd, była jedynym kontynentem wolnym od najbardziej destrukcyjnego szczepu H5N1. Choć kraj ten doświadczył kilku izolowanych ognisk ptasiej grypy wśród drobiu, to jak dotąd unikał epidemii szczepu H5N1, który dziesiątkuje ptactwo i dziką faunę na innych kontynentach. Eksperci jednak ostrzegają, że to tylko kwestia czasu, zanim wirus dotrze także tam.

Dr Michelle Wille z Uniwersytetu w Melbourne wyjaśniła, że najbardziej prawdopodobnym źródłem zakażenia Australii pozostają ptaki migrujące z Azji. Niemniej jednak, jeśli wirus nadal będzie się rozprzestrzeniał w regionie Antarktydy, która leży bezpośrednio na południe od Australii, ryzyko jego przeniknięcia tą drogą znacząco wzrośnie.

Sytuacja wymaga ciągłego monitorowania, zwłaszcza w obliczu niebezpieczeństwa, jakie H5N1 stwarza dla zagrożonych gatunków, jak i dla globalnych ekosystemów.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Wywieźli ponad 600 opon. Smutny widok. "Las to nie wulkanizacja"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Banan i kawałek taśmy klejącej. Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony
Lewandowski nigdy nie był tak szczery. Otrzymał ważny telefon
Sukces astronomów. Uchwycili umierającą gwiazdę spoza Drogi Mlecznej
Mieszkają w Polsce, a pracują w Niemczech. Opowiedzieli o zarobkach
Starych samochodów nie będzie można naprawić? Komisja Europejska wyjaśnia
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić