W środę 2 czerwca odbyła się przesunięta z ubiegłego roku uroczystość 60-lecia Zespołu Szkół Specjalnych w Łukowie na Lubelszczyźnie. Wśród zaproszonych gości byli m.in. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, senator RP Stanisław Gogacz, Lubelski Kurator Oświaty Teresa Misiuk czy starosta łukowski Dariusz Szustek.
Minister Przemysław Czarnek podczas przemówienia oznajmił, że w najbliższym czasie placówki zmienią nazwy ze specjalnych na specjalistyczne.
Chcę państwu powiedzieć, że to już jest decyzja, która została podjęta na kierownictwie Ministerstwa Edukacji i Nauki - zmieniamy w najbliższym czasie nazwę z placówek specjalnych na specjalistyczne, bo to jest bardziej adekwatna nazwa do tego co państwo robicie w tych wyjątkowych, znakomitych placówkach. To już jest decyzja, która została podjęta - wyjaśnił minister.
Minister mówił o Polskim Ładzie
Minister zapewnił również, że polski rząd chce wspierać i promować szkolnictwo specjalistyczne. Odniósł się do planu Polskiego Ładu.
W Polskim Ładzie mamy Centra Dziecka i Rodziny, które znów budzą niezdrowe emocje. Centra Dziecka i Rodziny mają powstać nie z likwidacji czegokolwiek, tylko ze wzmocnienia takich placówek jak poradnie psychologiczno-pedagogiczne. Wzmocnienia i rozwinięcia, dlaczego? Dlatego, że my chcemy dotrzeć jeszcze mocnej do dzieci z niepełnosprawnościami i do ich rodziców. (...) My jako państwo mamy obowiązek dotarcia do rodzin i do dzieci z niepełnosprawnościami, po to, żeby od samego początku aktywnie wspierać rodziców w wychowywaniu tych dzieci, w rozwijaniu tych dzieci, w rehabilitowaniu, po to by były jak najlepiej przygotowane do tego okresu, kiedy wchodzą już do systemu edukacyjnego - podkreślił Przemysław Czarnek.
Przemysław Czarnek na koniec przemówienia odniósł się do doniesień mediów, które dotyczyły tego, że nie wszystkie dzieci miały brać udział w uroczystościach. Szkoła miała poinformować opiekunów, by dzieci z niepełnosprawnościami zostali zabrani do domów. Minister podkreślił, że był to fake news.
Cieszyłem się od dawna na wizytę w Łukowie od dawna zaplanowaną i rzeczywiście byłem nieco zmieszany, bo nie chcę powiedzieć bardziej stanowczo, tym co usłyszałem od rana czytając rzeczy które są absolutnie nieprawdą. Ktoś chciał zniszczyć ten jubileusz 60-lecia, jakaś dziennikarka, która wypuściła jakiś fake news, a następnie nieodpowiedzialni ludzie, którzy go gdzieś kolportowali w mediach społecznościowych. Ale chcę państwu wszystkim oznajmić, nie udało się wam. To wspaniałe święto 60. rocznicy tych wspaniałych placówek jest od wczoraj kontynuowane z wielkim rozmachem, czego pani dyrektor, panu staroście, państwu nauczycielom serdecznie gratuluję - powiedział na koniec minister Przemysław Czarnek.
Następnie minister Czarnek wręczył na ręce dyrektor Danuty Kowal książkę "Laur niepodległości". "Piękna księga, którą można przeglądać z dziećmi, z wychowankami, pokazywać im wspaniałe osiągnięcia na drodze do niepodległości" - mówił minister Czarnek.
Na sali widać głównie dorosłych
Transmisję online na żywo prowadziła lokalna telewizja MasterTv. Na sali widać jednak głównie dorosłych. Dzieci zajęły tylko pierwszą ławkę i kilka miejsc na końcu sali, razem z rodzicami. Starosta łukowski Dariusz Szustek tłumaczył podczas przemówienia, że reszta uczniów jest na lekcjach, które odbywają się równolegle z uroczystościami.
Jak coś dobrego się dzieje, zazwyczaj jest tak, że ktoś zechce to zepsuć i dzisiaj też doświadczyliśmy tego, że ktoś nam to piękne świętowanie chciał popsuć rozsiewając fałszywe informacje za pośrednictwem mediów ogólnopolskich. Jak widać dzisiaj, a mamy transmisję online na żywo, są wśród nas dzieci, wychowankowie. Dzisiaj trwają w tej chwili lekcje, wizytując nawet szkołę z panem ministrem i z panią kurator widzieliśmy, że oczywiście zajęcia trwają. Są rodzice, są dzieci, specjaliści - tłumaczył starosta.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.