W niedzielę spore oburzenie wywołało zdjęcie użytkownika Twittera Michallo24, który uchwycił na transmisji mszy świętej doklejone puste ławki. Miało to miejsce w Bazylice św. Małgorzaty w Nowym Sączu. Post dotarł już do ponad pół miliona osób. Transmisja była prowadzona na stronie internetowej nowosądeckiej bazyliki. Na stopklatkach widać, że zdjęcie wmontowane jest w kadr, gdzie widać tłumnie uczestniczących w nabożeństwie wiernych.
W poniedziałek proboszcz Bazyliki św. Małgorzaty wydał oświadczenie dotyczące tej sytuacji. Tłumaczy, że w bazylice trwa remont i "trzy obrazy niefortunnie się nałożyły na siebie". Dodaje, że nie było żadnego zamiaru ukrywania czegokolwiek lub próby zmanipulowania przekazu.
Prace remontowe, siłą rzeczy, wymuszają jednak wyłączanie poszczególnych przestrzeni świątyni z dostępu wiernych. Rodzi to również konieczność zmiany miejsca celebracji nabożeństw, a co za tym idzie - modyfikacji ustawienia kamer. W bieżącej chwili prezbiterium bazyliki jest całkowicie wyłączone z kultu i odgrodzone folią, a liturgia sprawowana jest przy ołtarzu ustawionym pośrodku kościoła - czytamy w oświadczeniu.
Tego zdania bronią niektórzy internauci. Tłumaczą, że budynek jest w trakcie rewitalizacji i wrzucają zdjęcie z wnętrza bazyliki, na którym widać, że ołtarz i boczne nawy są w całości zasłonięte rusztowaniami i folią. Ale potwierdzenie tego, że w Niedzielę Palmową folii na bocznych nawach już nie było, jest nawet na oficjalnym koncie bazyliki w Facebook.
Jak informuje portal Konkret24, jeszcze wczoraj po tym, jak wykryto podmianę nagrania na żywo sklejkami z pustymi ławkami, kadr z bazyliki ograniczono tylko do ołtarza. Iwona Kądziołka z firmy AZTV, która zajmuje się transmisjami internetowymi m.in. dla kościołów, poinformowała portal, że firma dzierżawi serwer strumieniowy do prowadzenia relacji i nie ma wpływu na transmitowane treści.
Od soboty 27 marca do 9 kwietnia obowiązuje w Polsce nowy limit osób gromadzących się w miejscach kultu religijnego. W kościołach może przebywać maksymalnie jedna osoba na 20 metrów kw. Wierni muszą zachowywać przy tym odstęp co najmniej 1,5 m.