Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przekonywał w wywiadzie dla "The Economist", że członkowie sojuszu północnoatlantyckiego powinni pozwolić Ukrainie uderzać w głąb Rosji bronią produkowaną przez Zachód. Zaznaczył, że to rozwiązanie popierają niektórzy europejscy członkowie sojuszu transatlantyckiego. Przeciw są Stany Zjednoczone.
W odpowiedzi rosyjski dyktator, który przebywa w Uzbekistanie zaznaczył, że ukraińskie ataki z użyciem broni dalekiego zasięgu będą wymagały pomocy zachodnich satelitów, wywiadu i wojska - podała agencja "Reuters". Jego zdaniem Zachód musiałby być bezpośrednio zaangażowany w działania wojenne przeciwko Rosji.
Ciągła eskalacja może prowadzić do poważnych konsekwencji. (...) Przedstawiciele krajów NATO, zwłaszcza w Europie, zwłaszcza w małych krajach, powinni rozumieć, z czym igrają. Muszą pamiętać, że są to małe kraje o gęstej populacji. Powinni mieć ten czynnik na uwadze, zanim zaczną mówić o uderzeniach w głąb Rosji – powiedział Putin.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Francuskie wojsko w Ukrainie. Putin grozi globalnym konfliktem
Putin odniósł się także do propozycji wysłania francuskich wojsk do Ukrainy. Ocenił to jako krok w kierunku globalnego konfliktu.
Zobacz również: Pojawiła się u boku Putina. Nieprzypadkowo
Obcy kontyngent na terytorium Ukrainy - nie ma w tym nic dobrego. To eskalacja i kolejny krok w kierunku poważnego konfliktu w Europie. Oni tego chcą? Proszę bardzo. Zrobimy tak, jak uznamy za stosowne. Zagraniczne wojska w strefie 'specjalnej operacji wojskowej' będą w strefie rażenia rosyjskich sił zbrojnych - zakończył Putin.
28 maja 2024 roku to 825 dzień wojny w Ukrainie. W jej wyniku "Rosja zagarnęła 18% terytorium Ukrainy" - podaje agencja "Reuters".
Wojna w Ukrainie doprowadziła do potępienia rosyjskiej agresji przez kraje Europy Zachodniej i Stany Zjednoczone. Unia Europejska i USA stosują kolejne pakiety sankcji przeciw gospodarce agresora. Załamaniu uległy stosunki Zachodu z krajem kierowanym przez dyktatora Władimira Putina.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.