Urzędnicy wydali komunikat, w którym ostrzegli mieszkańców i turystów przed tą niebezpieczną rośliną. Uświadomienie wszystkich jest tym ważniejsze, że Heracleum mantegazzianum, zwane potocznie barszczem Mantegazziego, pojawiło się przy kładce dla zakochanych przy ul. Parkowej, a więc w uczęszczanym i popularnym miejscu.
Barszcz Mantegazziego pochodzi z tej samej rodziny, co barszcz Sosnowskiego, ale jest to gatunek endemiczny dla Kaukazu. Stąd też jego druga nazwa - barszcz kaukaski.
Barszcz Mantegazziego w Krośnie. Przeciętny mieszkaniec nie odróżnia tych roślin
W teorii barszcz Mantegazziego jest mniej niebezpieczny, niż barszcz sosnowskiego, ale dla przeciętnego przechodnia rośliny niczym się nie różnią.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Warto zaznaczyć, że barszcz Mantegazziego zawiera tzw. furanokumaryny i olejek eteryczny, który wcale nie ma dobrego wpływu na naszą skórę.
Czytaj także: Polak jechał przez Chorwację. Pokazał, co tam się dzieje
W okresie kwitnienia barszczy czy Sosnowskiego czy kaukaskiego, dochodzi do wzmożonej produkcji związków – furanokumaryn. Stężenie furanokumaryn jest największe w soku liści i w pędach. W upalne dni, szczególnie podczas kwitnienia roślin, furanokumaryny są wydzielane w postaci wodnistego soku i związków lotnych, które mogą osadzać się na skórze osób przebywających w pobliżu. Czasem wystarczy 1–3-minutowy kontakt z rośliną w nasłoneczniony dzień, by pojawiły się na skórze dotkliwe poparzenia.
Barszcz Mantegazziego może wywołać fotodermatozy, rumień i pęcherze wypełnione cieczą surowiczą - informuje krośnieński urząd i dodaje, że w szczególności na baczności powinny się mieć osoby nadwrażliwe na rośliny z rodziny selerowatych, bo dla nich barszcz Mantegazziego jest szczególnie niebezpieczny.
Czytaj także: Masz je na balkonie? Nawet nie wiesz o zagrożeniach
Jest to roślina niebezpieczna i inwazyjna, dlatego jak najszybciej zostanie usunięta - zapewnili krośnieńscy urzędnicy.
Barszcz Mantegazziego trafił do Europy i Ameryki Północnej jako roślina ozdobna, ale szybko zaczął się rozprzestrzeniać jako gatunek inwazyjny. Jest niebezpieczny nie tylko dla ludzi - sieje spustoszenie w środowisku naturalnym, na którym się rozmnaża. Często można go spotkać choćby w opuszczonych i zarośniętych kamienicach czy domach oraz na brzegach rzek.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.