Leśnicy informują, o wędrówkach wielu gatunków płazów. Warto zatem uważać w okolicach zbiorników wodnych.
Czytaj także: Dramat podczas chrztu w Wielkopolsce. Lądował śmigłowiec
Szczególnie licznie wędrują ropuchy szare. Często większe samice niosą już na swoich plecach samca, który jest mniejszy. Zjawisko to zwane jest ampleksusem. Zwykle samców jest więcej niż samic i każdy z nich chce mieć swoją szansę - informują leśnicy z Nadleśnictwo Rudy Raciborskie.
Ampleksus to uścisk godowy płazów bezogonowych. Umożliwia zapłodnienie składanych przez samicę jaj. Do ampleksusu często dochodzi przed rozpoczęciem wiosennych wędrówek do zbiornika rozrodczego (np. u ropuchy szarej).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sposób chwytania samicy przez samca jest charakterystyczny dla gatunku. U licznych gatunków ampleksus jest bardzo silny i próba rozłączenia pary może prowadzić do uszkodzenia samicy.
Co ciekawe, mimo że jest to odruch bezwarunkowy, to nie występuje, jeśli samica już wcześniej złożyła jaja.
Ropucha szara jest największą polską ropuchą. Samice osiągają 15 cm długości, samce są mniejsze. Ciało ropuchy jest krępe, szerokie i inaczej niż u innych płazów szorstkie, bo pokryte licznymi brodawkami. Gruczoły przyuszne, wydzielające jad (podobnie jak u salamandry) są duże i dobrze widoczne. Dorosłe ropuchy są bardzo żarłoczne.
Jak informują leśnicy ropuchy szare skaczą rzadko, raczej tylko w chwili zagrożenia, wtedy także na znak ostrzeżenia stają na sztywno wyprostowanych nogach. Podczas godów samce są agresywne i mogą atakować nawet inne gatunki. Samica składa jaja o postaci długich, podwójnych sznurów, które rozwiesza wśród roślin. Pojedynczy sznur może mieć długość nawet 5 metrów.
Gdy młode ropuchy po przeobrażeniu wychodzą z wody, wiele z nich ginie pożeranych przez ptaki, a nawet pająki. Wiele jest także rozjeżdżanych przez samochody.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.