We włoskim San Casciano dei Bagni badacze dokonali jednego z najbardziej znaczących odkryć archeologicznych od dekad. W starożytnym źródle termalnym zbudowanym przez Etrusków natrafili na łącznie 24 posągi bóstw wykonane z brązu, datowane na ok. 2300 lat.
To, co najbardziej zaskoczyło badaczy, to inskrypcje, które znajdują się na figurach, bowiem zapisano je zarówno w języku etruskim, jak i po łacinie. Figury rzucają nowe światło na przejście od cywilizacji Etrusków do Imperium Rzymskiego. Dowodzą, że ludy te mimo konfliktów i prowadzonych między sobą wojen, potrafiły pojednać się przy wspólnej modlitwie.
Przełomowe odkrycie we Włoszech
Figury przedstawiają bóstwa czczone niegdyś w tamtym rejonie, m.in. śpiącego z Efezu obok Hygei, bogini zdrowia, z wężem owiniętym wokół jej ramienia. Posągi wykonali prawdopodobnie lokalni rzemieślnicy w okresie II wieku p.n.e. do I wieku n.e. Był to okres "wielkiej transformacji w starożytnej Toskanii", gdy obszar ten przeszedł od panowania Etrusków do Imperium Rzymskiego - przekazało włoskie ministerstwo kultury, cytowane przez BBC.
Oprócz figur, z których największe mają około metr wysokości, znaleziono także 5 tys. monet ze złota, srebra i brązu. Dzięki temu, że artefakty przez cały ten czas leżały w błocie i wrzątku, zachowały się w stanie niemalże idealnym. Według ekspertów prawdopodobnie zostały zakopane w wodach termalnych w ramach obrzędu religijnego i nigdy nie miały zostać odnalezione.
Archeolog Jacopo Tabolli, który od trzech lat koordynuje wykopaliska dla Uniwersytetu w Sienie, powiedział, że odkrycie jest niezwykle znaczące, ponieważ rzuca nowe światło na koniec cywilizacji Etrusków i ekspansję Cesarstwa Rzymskiego. Znalezisko nazwał także "największą skarbnicą posągów ze starożytnych Włoch, a w każdym razie jedynym, którego kontekst możemy całkowicie zrekonstruować".
Odkrycie, nad którym pracuje już ponad 60 ekspertów z całego świata, przepisze historię na nowo - powiedział Tabolli, cytowany przez "The Independent".
Wspomniany przez archeologa okres był naznaczony wojnami i konfliktami na terenie dzisiejszej Toskanii, Umbrii i Lacjum, a jednak posągi z brązu pokazują, że rodziny etruskie i rzymskie modliły się razem do bóstw w świętym sanktuarium źródeł termalnych.
Czytaj także: Zaobserwowane w Niemczech. Zdjęcie niesie się po sieci
Dyrektor generalny muzeów we włoskim Ministerstwie Kultury Massimo Osanna stwierdził, że odnalezione figury są najważniejszym znaleziskiem od czasu odkrycia w 1972 r. słynnych "brązów z Riace". Dodał też, że z pewnością jest to największe odkrycie w historii badań regionu Morza Śródziemnego. W miejscu ujawnienia posągów włoski resort kultury planuje otwarcie muzeum.