W tym tygodniu Etna jest bardzo aktywna. Geolodzy z Narodowego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii (INGV) w Katanii poinformowali, że w nocy z wtorku na środę z krateru o nazwie Bocca Nuova zaczęła wydobywać się lawa. Odnotowano też kilka wstrząsów, niektóre miały magnitudę dochodzącą do 3,7.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Włoskie media dodały, że w środę "rzeka lawy" miała już długość około trzech kilometrów.
Naukowcy zaobserwowali, że z wnętrza wulkanu zaczęły wydobywać się ogromne ilości pyłu wulkanicznego. Nad ośnieżonym stokiem można było dojrzeć gigantyczną, ciemną chmurę popiołu.
Etna obok Stromboli jest najaktywniejszym wulkanem w Europie. Miewa jednak, zazwyczaj krótkie okresy drzemki. Sycylijski wulkan charakteryzuje się różnorodnością erupcji: mamy zatem erupcje boczne, lawowe, bez emisji popiołu oraz silniejsze erupcje eksplozywne, z emisją popiołu na znaczną wysokość i z wylewami lawy - mówił WP Tech Bartłomiej Krawczyk, popularyzator nauki, autor książki "Wulkany. Sekrety wysp wulkanicznych" oraz bloga "Wulkany świata".
Etna położona jest na Sycylii i ma wysokość ponad 3300 metrów (wysokość cały czas się zmienia wraz z kolejnymi wybuchami), co czyni go najwyższym stożkiem wulkanicznym w Europie, a zarazem jednym z najbardziej aktywnych na świecie. Szacuje się, że Etna zajmuje powierzchnię 1250 km2 i wulkan zaczął powstawać ok. 500 tysięcy lat temu.
W 1987 roku został utworzony obszar chroniony obejmujący wulkan w postaci Parku Regionalnego Etna. Park został utworzony w celu ochrony krajobrazu w związku ze wzrastającą obecnością człowieka. Powierzchnia parku wynosi 580 km2.
Etna to jedna z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych na Sycylii. Stale przyciąga badaczy i miłośników geologii.
Czytaj także: Rosja zagrozi NATO? "Ryzyko będzie rosło"
Zobacz transmisję wideo, jak ludzie podeszli do lawy: