Instytut wydający prestiżową Encyklopedię Treccani, ogłosił "szacunek" słowem roku 2024. Podkreślono wyjątkową aktualność i znaczenie społeczne tego słowa.
Słowo +szacunek+ powinno znajdować się w centrum każdego projektu pedagogicznego, także dla najmłodszych dzieci, a potem szerzyć się w relacjach między osobami, w rodzinie, w pracy, w kontaktach z instytucjami cywilnymi i religijnymi, z polityką, z opiniami innych i w stosunkach międzynarodowych - podkreślili Valeria Della Valle i Giuseppe Patota, współredaktorzy encyklopedii, cyt. przez Polską Agencję Prasową.
Czytaj także: Zdjęcia strażaków obiegły Polskę. "Po prostu szacunek"
"Należy to słowo dzisiaj ponownie przemyśleć i wykorzystywać je we wszystkich jego odcieniach, bo to właśnie brak szacunku leży u podstaw codziennej przemocy wobec kobiet, wobec mniejszości, instytucji, natury i świata zwierząt" - stwierdzili Della Valle i Patota.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W ubiegłym roku wybrano "femminicidio"
W ubiegłym roku wybór redakcji prestiżowej Encyklopedii Treccani padł na słowo "femminicidio", co oznacza zabójstwo kobiety. Wybór oczywiśnie nie był dziełem przypadku. Włoską opinią publiczną wstrząsnęły wówczas przerażające zbrodnie na kobietach. W Wenecji 22-letnia studentka zginęła z rąk byłego partnera.
Czytaj także: Ostre słowa Nowackiej do Morawieckiego. "Szacunek"
Słowo "femminicidio" pojawiło się we włoskim słowniku w 2001 roku, a po siedmiu latach zarejestrowane przez redakcję encyklopedii jako neologizm.
"Od tamtego czasu użycie słowa rozszerzyło się jak pożar, podobnie jak zbrodnie, które są nim nazywane" – podkreślił wówczas Instytut Treccani.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.