Młodzi gangsterzy z Neapolu rozpoczęli działalność w mediach społecznościowych. Na różnych kontach na TikToku zamieszczają filmiki, na których chwalą się swoim bogactwem, zagranicznymi podróżami i wpływami. Ich lekkomyślność ma denerwować starych bossów.
Mafia na TikToku
Jednym z nich jest Crescenzo Marino - syn szefa Camorry. Zgromadził jak dotąd ponad 43 tys. obserwujących. Na swoich filmikach pokazuje markowe ubrania, drogie zegarki, sportowe auta czy spotkania ze znanymi raperami. Nie ukrywa także, w jaki sposób zdobył swoje bogactwo.
Członkowie mafii wykorzystują TikToka także do innych celów. Po zamordowaniu człowieka powiązanego z klanem Carillo-Perfetto, na TikToku pojawiła się wiadomość od Camorry, w którym ostrzegano policję: "Dajemy ci tydzień na ich aresztowanie, albo urządzimy przeciwko nim piekło".
Po raz pierwszy w historii gangsterzy znaleźli sposób na opowiedzenie o swoim życiu. Camorra ma najmłodszych członków mafii i oni uwielbiają TikToka, ponieważ jest tak szybki i ma mniej zasad niż inne platformy - powiedział dla "The Times" Marcello Ravveduto, profesor z Salerno i ekspert ws. włoskiej mafii.
Dodał, że Camorra podążyła za meksykańskimi gangami, którzy także chętnie korzystają z TikToka. Również grupy z innych państw mają coraz mniej oporów, aby pokazywać się publicznie.
To, co jest teraz potrzebne, to lepsza praca zespołowa między policją a TikTok, aby lepiej inwigilować tych ludzi - dodał Ravveduto
Camorra to jedna z najstarszych włoskich organizacji przestępczych. Jej głównym ośrodkiem jest region Kampanii na czele z Neapolem. Obok Cosa Nostry i ’Ndranghety należy do najbardziej rozpoznawalnych mafijnych gangów o włoskich korzeniach. Na początku XX wieku w regionie Kampania istniało około stu klanów należących do Camorry.
Działania Camorry są zwykle bardzo brutalne i bezwzględne. Na początku XXI wieku doszło do bardzo krwawej wojny między klanami, po której wielu bossów zginęło bądź zostało aresztowanych. To jednak nie doprowadziło do końca działalności neapolitańskiej mafii.