Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Wnuczka nieżyjącego dyktatora w radzie miasta. Olbrzymie kontrowersje

100

W wyborach do rady miasta Rzymu fotel zdobyła Rachele Mussolini, wnuczka włoskiego dyktatora Benito Mussoliniego. Będzie to jej druga kadencja na tym stanowisku. Na polityk głos oddało ponad 8200 mieszkańców Wiecznego Miasta.

Wnuczka nieżyjącego dyktatora w radzie miasta. Olbrzymie kontrowersje
Rachele Mussolini zdobyła mandat do rady miejskiej Rzymu (Getty Images)

Wybory samorządowe we Włoszech odbyły się w dniach 3-4 października. W Rzymie do rady miasta dostała się Rachele Mussolini, która zdobyła najwięcej głosów ze wszystkich kandydatów. 5 lat temu wnuczka Benito Mussoliniego uzyskała zaledwie 657 głosów.

Wnuczka Mussoliniego w radzie miasta. "Ciężko na to pracowałam"

Rachele Mussolini jest członkiem włoskiej partii narodowo-konserwatywnej Bracia Włosi. To jedyne duże ugrupowanie w kraju, które nie popiera rządu premiera Mario Draghiego, który objął stanowisko w lutym.

Kandydatka do rady miasta Rzymu jest córką pianisty jazzowego Romano Mussoliniego. Jej dziadkiem był z kolei dyktator i autor doktryny faszystowskiej Benito Mussolini. Rachele Mussolini podkreśla jednak, że sama ma "wielu lewicowych przyjaciół".

Wnuczka dyktatora opowiada w wywiadzie udzielonym "La Repubblice", że od dziecka musiała uczyć się żyć ze swoim nazwiskiem. Twierdzi, że w szkole często była wytykana palcami. Dodaje także, że jest przeciwna "gloryfikacji faszyzmu".

W przeszłości dziennikarze zadawali mi pytania tylko ze względu na moje nazwisko. Podczas mojej ostatniej kadencji zaczęto wreszcie pytać o inicjatywy, które promowałam w radzie miasta. Ciężko na to pracowałam – podkreśla wnuczka Mussoliniego.

Wybór krewnej Mussoliniego na wspomniane stanowisko wywołał w sieci kontrowersje. Wielu stwierdziło ze śmiechem, że "żaden Mussolini nie powinien już nigdy brać się za politykę, a już na pewno nie we Włoszech", że "powinna zmienić nazwisko". Warto dodać, że większość osób nie odebrała jednak negatywnie kandydatury wnuczki nieżyjącego dyktatora, stwierdzając z sensem, że idee nie przechodzą "przez krew", więc jej przodek nie ma tutaj żadnego znaczenia. Natomiast sama Rachele Mussolini z pewnością przysłuży się miastu.

Faszyzm we Włoszech. Mussolini był jednym z twórców doktryny faszystowskiej

Benito Mussolini objął władzę we Włoszech w 1922 roku. Pod jego rządami kraj został przekształcony w faszystowską dyktaturę. Podczas II wojny światowej Włochy sprzymierzyły się z Niemcami i Japonią, tworząc główne państwa Osi.

W 1943 roku Mussolini został odsunięty od władzy. Utworzył wtedy satelicki, względem Niemiec, rząd, rezydujący w północnej części kraju. W 1945 roku został schwytany przez antyfaszystowskich partyzantów i rozstrzelany.

Obejrzyj także: Koronawirus we Włoszech. Tak Rzym budzi się do życia

Autor: JKM
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Ludzie lądują w szpitalach w dwóch krajach. Winne borówki z Polski?
Eksperci nie mają wątpliwości. To najdroższe pożary w historii Kalifornii
Wielka akcja policji. Potrwa kilka tygodni
Już nie weźmie słoików. Znana emerytka leci do Chorwacji
Naukowcy proponują nową definicję otyłości. To koniec BMI?
Dramatyczne sceny w Biedronce. Mogło dojść do tragedii
Ochotniczka zginęła na wojnie. Jej zdjęcie widział cały świat
Wyniki Lotto 17.01.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Awantura turystów w Tajlandii. "Polacy, nie róbcie tak"
Donald Tusk: Ochrona granic to święty obowiązek każdego rządu
Dwa tysiące osobników. To miasto zalały dziki
800+ dla Ukraińców. Trzaskowski: jeśli mieszkają i płacą podatki w Polsce
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić