Wybory samorządowe we Włoszech odbyły się w dniach 3-4 października. W Rzymie do rady miasta dostała się Rachele Mussolini, która zdobyła najwięcej głosów ze wszystkich kandydatów. 5 lat temu wnuczka Benito Mussoliniego uzyskała zaledwie 657 głosów.
Czytaj także: "Dziki" problem we Włoszech. Mieszkańcy Rzymu mają dość
Wnuczka Mussoliniego w radzie miasta. "Ciężko na to pracowałam"
Rachele Mussolini jest członkiem włoskiej partii narodowo-konserwatywnej Bracia Włosi. To jedyne duże ugrupowanie w kraju, które nie popiera rządu premiera Mario Draghiego, który objął stanowisko w lutym.
Kandydatka do rady miasta Rzymu jest córką pianisty jazzowego Romano Mussoliniego. Jej dziadkiem był z kolei dyktator i autor doktryny faszystowskiej Benito Mussolini. Rachele Mussolini podkreśla jednak, że sama ma "wielu lewicowych przyjaciół".
Wnuczka dyktatora opowiada w wywiadzie udzielonym "La Repubblice", że od dziecka musiała uczyć się żyć ze swoim nazwiskiem. Twierdzi, że w szkole często była wytykana palcami. Dodaje także, że jest przeciwna "gloryfikacji faszyzmu".
W przeszłości dziennikarze zadawali mi pytania tylko ze względu na moje nazwisko. Podczas mojej ostatniej kadencji zaczęto wreszcie pytać o inicjatywy, które promowałam w radzie miasta. Ciężko na to pracowałam – podkreśla wnuczka Mussoliniego.
Wybór krewnej Mussoliniego na wspomniane stanowisko wywołał w sieci kontrowersje. Wielu stwierdziło ze śmiechem, że "żaden Mussolini nie powinien już nigdy brać się za politykę, a już na pewno nie we Włoszech", że "powinna zmienić nazwisko". Warto dodać, że większość osób nie odebrała jednak negatywnie kandydatury wnuczki nieżyjącego dyktatora, stwierdzając z sensem, że idee nie przechodzą "przez krew", więc jej przodek nie ma tutaj żadnego znaczenia. Natomiast sama Rachele Mussolini z pewnością przysłuży się miastu.
Faszyzm we Włoszech. Mussolini był jednym z twórców doktryny faszystowskiej
Benito Mussolini objął władzę we Włoszech w 1922 roku. Pod jego rządami kraj został przekształcony w faszystowską dyktaturę. Podczas II wojny światowej Włochy sprzymierzyły się z Niemcami i Japonią, tworząc główne państwa Osi.
W 1943 roku Mussolini został odsunięty od władzy. Utworzył wtedy satelicki, względem Niemiec, rząd, rezydujący w północnej części kraju. W 1945 roku został schwytany przez antyfaszystowskich partyzantów i rozstrzelany.
Czytaj także: Koszmar w kopalni. Nie żyje 12 osób
Obejrzyj także: Koronawirus we Włoszech. Tak Rzym budzi się do życia