Pałac został odkryty w rejonie Mosulu w Iraku. Według zespołu kurdyjskich i niemieckich archeologów budowla ma około 3,4 tys. lat. Natrafiono głównie na fragmenty malowideł ściennych w odcieniach czerwieni i błękitu. Oprócz tego odszukano co najmniej 10 glinianych tabliczek klinowych. Wyniki prac opublikował Uniwersytet Karola Eberharda w Tybindze.
W czasach, z których pochodzi pałac, malowidła ścienne były prawdopodobnie typową cechą pałaców na Bliskim Wschodzie. Rzadko jednak udaje nam się je odnaleźć – powiedziała Ivana Puljiz z uniwersytetu w Tybindze.
Odkrycia dokonano dzięki suszy. Ruiny wyłoniły się z wody, której poziom znacznie opadł. Naukowcy mieli niewiele czasu na badania. Musieli zdążyć, zanim poziom wody znowu nie wzrósł.
Odkrycie jest jednym z najważniejszych w ostatnich dziesięcioleciach i ilustruje sukces współpracy kurdyjsko-niemieckiej - powiedział Hasan Ahmed Qasim, kurdyjski archeolog z Dyrekcji Antyków w Duhok.
Pałac należał do imperium Mittani. Państwo to założone przez Hurytów w północnej Mezopotamii i północnej Syrii. Według naukowców lud ten jest jedną z najmniej zrozumiałych starożytnych cywilizacji. Do tej pory nie zidentyfikowano nawet stolicy imperium. Naukowcy podkreślają, że znalezione ruiny są zaledwie cząstką całego królestwa.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.