Naukowcy z Danii dokonali ważnego odkrycia. Według nich woda zawierająca pierwiastek litu może później prowadzić do zdiagnozowania u dziecka autyzmu.
Co odkryli naukowcy z Danii?
Do tej pory zbadano 52,706 dzieci, jednak to nie wystarczy, by postawić ostateczną tezę, niemniej jednak naukowcy wciąż będą badać prawdopodobieństwo wystąpienia u dzieci tej spektrum.
Naturalnie występujący i powszechnie używane lekarstwo przy zaburzeniach nastroju, lit wcześniej pozwiązywano z poronieniem u kobiet i sercową deformacją u noworodków. To pierwszy raz, kiedy naukowcy odkryli, że lit może mieć także związek z występowaniem u dzieci autyzmu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Lit zazwyczaj trafia do pitnej wody poprzez wietrzenie minerałów podziemnych. W porównaniu do innych krajów poziom metalu w duńskiej wodzie jest od umiarkowanego do niskiego.
Wyniki badań. Woda z litem może prowadzić do diagnozy autyzmu?
Badacze wykorzystali dane pacjentów i akty stanu cywilnego, by zidentyfikować dzieci urodzone między 2000 a 2013 rokiem z oraz bez spektrum autyzmu zlokalizowanych przy 151 stacjach uzdatniania wody.
Skupienie litu w wodzie podzielono na cztery równe części, z prenatalnym narażeniem na każdy kwartyl. W ostatnim poziom ryzyka był o 46 proc. wyższy. Spośród 8,842 uczestniczek w badaniu dot. diagnozy, 2,850 pochodzi z obszarów, gdzie poziom litu w wodzie pitnej znajdował się w najwyższym kwartylu, z kolei 1,718 w najniższym.
Odkryto również, że znacznie większe ryzyko otrzymania diagnozy dot. spektrum autyzmu miały osoby zamieszkujące zurbanizowane tereny, niż te, które pochodzą z terenów wiejskich. Zespół badaczy podał, że przyczyną mogą być m.in. zanieczyszczone powietrze oraz faktory społeczno-ekonomiczne.
Jak podaje zespół naukowców cytowanych przez portal UCLA Health, wyniki badań opierają się na wysokiej jakości danych z Danii, jednak twierdzą, że badania powinny być prowadzone również w innych częściach świata.