Wojna domowa w Sudanie, która trwa od dwóch lat, spowodowała przesiedlenie aż 13 milionów osób. Jak poinformowała Organizacja Narodów Zjednoczonych, wśród nich znajduje się 8,6 miliona przesiedleńców wewnętrznych oraz 3,8 miliona uchodźców.
Abdourahouf Gnon-Konde, dyrektor afrykańskiego biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR), podkreślił, że wojna, która rozpoczęła się 15 kwietnia 2023 roku, pochłonęła dziesiątki tysięcy ofiar. Konflikt wybuchł między wojskami Sudanu a zbuntowanymi Siłami Szybkiego Wsparcia (RSF), co doprowadziło do głodu i podziału kraju na terytoria kontrolowane przez różne grupy.
W zachodnim Sudanie, w regionie Darfur, RSF rozpoczęły nową ofensywę, której celem jest Al-Faszir. To ostatnie duże miasto pozostające pod kontrolą armii sudańskiej. Atak był odpowiedzią na wcześniejsze zdobycie przez armię Chartumu. Walki trwały od czwartku do niedzieli, a według danych ONZ, na które powołuje się Polska Agencja Prasowa, zginęło w nich ponad 400 osób.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ucieczka z obozu Zamzam
W niedzielę RSF zdobyły obóz dla uchodźców Zamzam, położony 15 km od Al-Faszir. Tysiące osób, mimo trwających walk, uciekało do Al-Faszir. Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji poinformowała, że atak na Zamzam spowodował przesiedlenie 70 tysięcy rodzin.
We wtorek w Londynie odbędzie się spotkanie przedstawicieli około 20 krajów, które ma na celu znalezienie rozwiązania dla kryzysu w Sudanie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.