- Rosja zaczęła prowadzić propagandowe działania ofensywne w internecie już około 15 lat temu - mówi w rozmowie z WP Tech płk rez. Maciej Matysiak, ekspert Fundacji Stratpoints. - U nas instytucje, które mają im przeciwdziałać, dopiero powstają. Sytuacja jest tragiczna.
O tym, że problem jest poważny, dobitnie świadczy fakt, że prowadzone przez Rosję działania zostały uznane przez Komisję Europejską za jedno z głównych zewnętrznych zagrożeń dla Unii Europejskiej.
Walka z fake newsami
Do tematów, stanowiących broń w walce informacyjnej, należą kwestie drażliwe i kontrowersyjne, jak stosunek do imigrantów, rola Unii Europejskiej czy koronawirus. W tym ostatnim przypadku Rosja usiłuje popularyzować narrację, zgodnie z którą Unia okazała się nieskuteczna w obliczu pandemii.
W rekcji na rosyjską ofensywę dezinformacyjną, Unia Europejska powołała w 2015 jednostkę do monitorowania rosyjskiej propagandy w Europie, East StratCom Task Force. Niestety, w Polsce – choć istnieją instytucje i jednostki odpowiedzialne za cyberbezpieczeństwo – brakuje zorganizowanych, długofalowych działań, ukierunkowanych na walkę z dezinformacją i fake newsami.
Zobacz też: NASA: Pierwsze takie zdjęcia księżyca Jowisza. Europa na niezwykle szczegółowym zbliżeniu
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.