Nad sytuacją rosyjskich firm w trakcie wojny pochylił się "The Moscow Times". Jak ustalili dziennikarze, przychody rosyjskich firm w pierwszej połowie 2023 roku gwałtownie spadły. W okresie styczeń-czerwiec wyniosły 342,2 bln rubli wobec 694 bln rubli w tym samym okresie rok wcześniej. Tak wynika z danych portalu analitycznego Federalnej Służby Podatkowej.
Z przeglądu stabilności finansowej Banku Rosyjskiego wynika również, że przychody największych eksporterów ropy i gazu spadły o 41 procent w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.
Według Fiodora Akulinana, profesora nadzwyczajnego na Wydziale Ładu Korporacyjnego i Innowacji, spadek przychodów można częściowo wytłumaczyć spadkiem średniej ceny rosyjskiej marki ropy Ural. Według Ministerstwa Finansów w okresie styczeń-listopad 2023 roku Ural kosztował 62,89 dolara za baryłkę, czyli o 25 procent mniej rok do roku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak tłumaczy Siergiej Gebel, dyrektor generalny Gebel Consulting Group, na dochody przedsiębiorstw wpłynęły sankcje, zakłócenia łańcuchów logistycznych i restrukturyzacja procesów produkcyjnych.
Jest bardzo mało prawdopodobne, aby do końca roku sytuacja z dochodami firm wróciła do wskaźników z poprzednich lat - uważa menadżer ASTRA-SB Anton Vdovichenko.
Według niego sytuacja geopolityczna i poziom cen ropy naftowej będą miały poważny wpływ na krajową gospodarkę jeszcze przez wiele lat.
Putin szuka pieniędzy na wojnę. Może uderzyć w przedsiębiorstwa
Za 2,5 miesiąca miną dwa lata od rozpoczęcia przez Rosję nielegalnej inwazji na Ukrainę. Zachodnie sankcje gospodarcze nałożone na Federację Rosyjską mają zabrać Kremlowi fundusze na finansowanie machiny wojennej. Prezydent Władimir Putin, co zrozumiałe, robi jednak wszystko, by pieniędzy nie zabrakło.
Jednym ze sposobów na zapełnienie pustoszejącego budżetu Rosji jest podatek od nadzwyczajnych zysków dla dużych firm. Co ważne nie są nim najbardziej majętne rosyjskie przedsiębiorstwa, które działają w branży naftowo-gazowej.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.