24 lipca arcybiskup Marek Jędraszewski kończy 75 urodziny. Zgodnie z prawem kanonicznym właśnie w takim wieku biskupi przechodzą na emeryturę. Metropolita krakowski w ostatnich tygodniach funkcjonowania odwołał ostatnio z probostwa ks. Dariusza Rasia, archiprezbitera Bazyliki Mariackiej. Ten odwołał się do Watykanu.
Jak przypomina Gazeta Wyborcza, wspomniana parafia jest jedną z najbogatszych w kraju. Czerpie zyski z opłat turystycznych, ale również z nieruchomości, które do niej należą - to kamienice i hotel w zabytkowym centrum Krakowa.
Kuria wbrew woli rady parafialnej postanowiła przejąć władzę nad bazyliką ustanawiając nowego administratora. Niektórzy krakowscy księża nie zgadzają się z decyzją metropolity. - Ekipa naszego biskupa chce położyć rękę na dochodach tej parafii. Już wcześniej były sygnały, że kuria zamierza drenować parafie. Właśnie temu ma służyć dziesięcina, jaką płacimy od przychodów — komentuje ksiądz z 12-letnim stażem Gazecie Wyborczej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Arcybiskup Jędraszewski chce przejąć Kapitułę Katedralną
Jak informuje "Gazeta Wyborcza", metropolita krakowski wywołał konflikt kolejną kontrowersyjną decyzją wydając poufny dekret. Chodzi o przejęcie Kapituły Katedralnej na Wawelu, która ma tysiącletnią historię.
Kapituła wspiera metropolitę. "GW" przypomina, że jeszcze za czasów panowania kardynała Wojtyły, Macharskiego, czy Dziwisza, to gremium miało wpływ na ważne decyzje podejmowane w kurii.
Tysiącletnią historię Kapituły Katedralnej ma za nic. Nie korzysta z rad kanoników, w ostatnich latach zmieniał jej skład, by ograniczyć jej niezależność. Nie do końca mu się to udało. Jednym z jego zaufanych ludzi jest ks. Grzegorz Kotala — mówi "Wyborczej" duchowny, który przez kilka lat pracował dla Kapituły.
Spory majątek krakowskiej kapituły
Kapituła zgromadziła spory majątek. 9 zabytkowych budynków przy ul. Kanonicznej nieopodal Wawelu. Inne nieruchomości są też na Grodzkiej, Batorego i Poselskiej. "Gazeta Wyborcza" szacuje majątek na kilkaset milionów złotych. Rozmówcy dziennika twierdzą, że to majątek, który zwykle służył organizacjom kościelnym i ludziom potrzebującym.
Wojna kurii z Kapitułą miała zacząć się od nałożenia podatku na parafie.
Kuria chciała większej kontroli nad finansami Kapituły. To miałoby być przedsiębiorstwo hotelowo-restauracyjne, które przynosi krociowe zyski. Tymczasem w kamienicach wiele lokali wynajmowanych jest ludziom związanym z Kościołem czy pracujących dla Kościoła. Dlatego czynsze w tych przypadkach nie są wysokie. I o to poszło, bo kuria po audycie i raporcie, jaki zrobiła, zarzuciła Kapitule niegospodarność — relacjonuje krakowski duchowny "GW".
Zbulwersowani rozmówcy "Wyborczej" podkreślają, że nigdy w historii nie było przypadku, by biskup wszedł w konflikt z duchownymi. Uważają, że Jędraszewskiemu mogło nie spodobać się, że Kapituła nie zgodziła się na wskazanie promowanego przez metropolitę następcę. Zgodnie z prawem ma taką prerogatywę, ale jest w tej kwestii niezależna. Jej opinia dla papieża jednak nie jest wiążąca.
Kapituła odwołała się od decyzji metropolity. Jeśli abp Jędraszewski decyzji nie zmieni, są gotowi na proces w Watykanie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.