Wzmożona aktywność wojska w Niemczech ma miejsce już od lutego. Powodem są zarówno ćwiczenia sojuszu Steadfast Defender oraz ich niemiecka część - Quadriga. Nieprzyzwyczajone do widoków licznych kolumn niemieckie społeczeństwo, otrzymało wyjaśnienia od generalnego inspektora Bundeswehry gen. Carstena Breuera, który przyznał, że ćwiczenia te "będą miały wpływ na obywateli Niemiec".
Rozpoczęła się szczytowa faza ćwiczeń, która jest szczególnie zauważalna dla ludności. W przypadku sojuszu wszystko musi nastąpić szybko, od alarmu po rozmieszczenie i rozmieszczenie sił. Ćwiczenia skupiają się zatem na szybkim przemieszczeniu dużych jednostek żołnierzy na obszary operacyjne – informuje Bundeswehra.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sprawdź także: Donald Tusk ma zapalenie płuc. Ograniczy aktywność
Analogicznie, jak podczas manewrów wojsk w Polsce, generalny inspektor Bundeswehry wydał specjalną instrukcję dotyczącą zachowania na widok wojskowych pojazdów, zalecając ustąpienie pierwszeństwa, szczególną ostrożność na drogach oraz zakaz fotografowania kolumn.
Kolumny będą eskortowane i zabezpieczane przez Żandarmerię Wojskową i pododdziały regulacji ruchu Wojska Polskiego, we współpracy z Policją. Przegrupowania zostały skoordynowane także z właściwymi władzami, w tym lokalnymi. Każde nieprzemyślane działanie w sieci, publikowanie zdjęć przedstawiających ważne wojskowe obiekty, instalacje, urządzenia może mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności - przekazał sztab.
Bundeswehra jest jedną z najliczniejszych uczestniczących armii w manewrach. Niemcy zaangażowali 12 tys. żołnierzy, 3 tys. pojazdów i 30 samolotów. Sojusznicze ćwiczenia obejmują 90 tys. wojskowych z 32 krajów obejmują obszar od północnej Norwegii, przez Polskę, aż po Litwę i Rumunię. Ćwiczenia skupiają się na szybkim reagowaniu na alarmy i przemieszczaniu sił. Termin ich zakończenia zapowiedziano na maj.
Przypomnijmy, że Niemcy zadeklarowały wzmocnienie wschodniej flanki NATO na Litwie, gdzie ma stacjonować 4 tys. żołnierzy Bundeswehry.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W środę z wizytą w Berlinie gościł brytyjski premier Rishi Sunak. Wraz z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem zgodzili się na zacieśnienie współpracy w dziedzinie obronności. Obaj przywódcy wyrażają przekonanie, że Europa musi zjednoczyć się, aby wspierać Ukrainę przeciwko Rosji tak długo, jak będzie to konieczne.
Zaangażowaliśmy się w stworzenie nowych ram naszej współpracy w dziedzinie obronności i zapewniamy natychmiastowy rozwój naszej współpracy przemysłowej – powiedział Sunak na konferencji prasowej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przeczytaj również: Zdjęcie prezydenta Dudy z Sejmu. Polityk oburzony
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.