Pismo datowane jest na środę 17 kwietnia. Burmistrz miasta Międzyrzecza działając na podstawie kodeksu postępowania administracyjnego oraz na podstawie ustawy o obronie Ojczyzny zawiadamia o wszczęciu postępowania administracyjnego.
W sprawie z wniosku (...) Wojskowego Centrum Rekrutacji w Gorzowie Wlkp. z dnia 11 kwietnia 2024 r. dotyczącego przeznaczenia rzeczy ruchomej Samochód Toyota Hilux – w ramach świadczeń rzeczowych planowanych do wykonania w razie ogłoszenia mobilizacji w czasie wojny na rzecz 11 Pułku Logistycznego – czytamy w piśmie przesłanym do internauty.
Oczywiście Polskie Wojsko może przejąć czyjeś auto na mocy ustawy z 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej. Sprawa wróciła w 2022 roku ze zdwojoną mocą po uchwaleniu przez Sejm ustawy o obronie Ojczyzny. Jednak w praktyce jest to jedynie sprawdzenie możliwości na wypadek mobilizacji czy konfliktu zbrojnego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kiedy armia może przejąć auto?
Wezwanie do zarekwirowania auta wpłynie na pewno, jeżeli nasz kraj stanie w obliczu wojny. Jednak Polskie Wojsko może "pożyczyć auto" także w czasie pokoju. Może się to stać, gdy ogłoszona zostanie mobilizacja. Ale także wtedy, gdy będą odbywać się ćwiczenia wojskowe. Oraz w czasie klęski żywiołowej lub epidemii.
Zobacz również: Niezwykłe odkrycie na plaży. Znaleźli dron sprzed 70 lat!
Głos rozsądku
Internauci uspokajają w komentarzach zdenerwowanego właściciela Toyoty Hilux. Ktoś o nicku PolskaFederalna podkreśla, że takie pisma to standard i są wysyłane od lat.
Czy ty jesteś poważny? Takie pisma wysyła się do właścicieli aut terenowych od przynajmniej 20 lat. Sam takie dostawałem, gdy w 2006 roku jeździłem pick-upem. To po prostu, inwentaryzacja. Nic więcej, a w stanie wojny, brak pick-upa będzie twoim najmniejszym zmartwieniem - napisał w odpowiedzi pod zdjęciem pisma jeden z internautów.
Wersję z rozsyłaniem przez Armię takich pism potwierdza Oracz1985. Powołuje się na przykład z najbliższej rodziny" "Teściu- taksówkarz- już 15 lat temu takie pismo dostał. To jest standard w przypadku pojazdów firmowych i aut o podwyższonych właściwościach terenowych".
Narrację internautów potwierdza matematyka. Ministerstwo Obrony Narodowej informowało, że w latach 2021-2022 ani jeden pojazd nie został przekazany Siłom Zbrojnym na cele wojskowe.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.