Jak przypomina Polska Agencja Prasowa, kwalifikacja wojskowa w Polsce jest corocznym obowiązkiem, który dotyczy przede wszystkim mężczyzn kończących 19 lat w danym roku kalendarzowym. W 2025 roku są to osoby urodzone w 2006 roku. Oprócz nich, przed komisją wojskową muszą stawić się także kobiety posiadające kwalifikacje przydatne w wojsku, takie jak wykształcenie medyczne czy psychologiczne.
Kwalifikacja wojskowa rozpoczęła się 3 lutego i potrwa do 30 kwietnia. W tym czasie około 230 tysięcy osób zostanie ocenionych przez 392 powiatowe komisje. Proces ten obejmuje badania medyczne i psychologiczne, które określają zdolność do służby wojskowej.
Kandydaci mogą otrzymać jedną z czterech kategorii: A — oznaczająca zdolność do służby wojskowej, B — oznaczająca czasową niezdolność do służby,
D — oznaczająca niezdolność do służby w czasie pokoju, a także E przyznawana w przypadku trwałej i całkowita niezdolność do służby wojskowej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czytaj też: 5 zł za śmieci w polskim mieście. To ewenement
Obowiązki i konsekwencje
Po zakończeniu kwalifikacji, osoby, które się stawiły, otrzymują zaświadczenie o uregulowanym stosunku do służby wojskowej oraz przyznaną kategorię zdolności. Następnie zostają przeniesione do tzw. pasywnej rezerwy.
Wezwania nie należy ignorować, bo niestawienie się na kwalifikację może skutkować grzywną lub przymusowym doprowadzeniem. Wezwanie do stawienia się przed komisją powinno być doręczone co najmniej 7 dni przed wyznaczonym terminem.
Choć obowiązkowa służba wojskowa w Polsce została zawieszona w 2008 roku, przepisy nadal przewidują możliwość jej przywrócenia w sytuacjach kryzysowych. Obecne regulacje są zawarte w ustawie o obronie Ojczyzny.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.