Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Wpływ zmian klimatu na powodzie w Europie

5

Wpływ zmian klimatu na powodzie w Europie to temat, który wzięli pod lupę naukowcy z serwisu World Weather Attribution. Zespół składający się z 39 naukowców dokonał znaczącego odkrycia. Po przeprowadzeniu badań udowodnili, że istnieje bezpośrednia zależność pomiędzy powodziami występującymi na obszarze Europy a zmianami klimatycznymi, które są związane z działalnością człowieka.

Wpływ zmian klimatu na powodzie w Europie
Wpływ zmian klimatu na powodzie w Europie (Pixabay)

Zmiany klimatyczne to nie jest hasło, które nagle stało się popularne na całym świecie. Od dawna słyszymy z każdej niemal strony, że zmiany klimatyczne wywierają znaczący wpływ na życie mieszkańców całej kuli ziemskiej. Naukowcy z serwisu World Weather Attribution znaleźli powiązanie pomiędzy poważnymi powodziami, które dotykają Europę a zmianami klimatycznymi, będących wynikiem ludzkich działań. Niedawne powodzie występujące w Niemczech oraz w Belgii, poza ogromnymi zniszczeniami, przyczyniły się do zgonu około 200 osób. Oznacza to, że każda powódź powoduje nie tylko szkody w infrastrukturze, ale i śmierć ludności na niemal masową skalę.

Powodzie

Naukowcy z serwisu World Weather Attribution to 39 osobowa grupa osób, która postanowiła przyjrzeć się ostatnim wydarzeniom na świecie i poszukać ich możliwych przyczyn. W związku z tym przeprowadzili badania, z których wypływa wniosek, że coraz częstsze anomalie pogodowe, które powodują katastrofy, są wynikiem ludzkiej działalności. Badacze pochylający się nad tym zjawiskiem, by dokonać prawidłowej oceny, poddali analizie dwa główne obszary dotknięte w niedawnym czasie powodziami. Pod lupę wzięli rejony rzek Ahr i Erft (Niemcy) oraz region rzeki Mozy (Belgia). Na drugim z wymienionych obszarów odnotowano prawie 11 centymetrów opadów w przeciągu 2 dni. Woda, której źródłem był deszcz, płynęła od razu do strumieni i rzek.

Skutki zmian klimatu

Eksperci podkreślają, że aby ich badanie było wiarygodne musieli podjąć się obserwacji na dużym obszarze, ponieważ mniejszy region wiąże się z dużą zmiennością danych, a to może wpłynąć negatywnie na otrzymanie prawidłowych wyników. Trafnie mogli jednak zdiagnozować zależności przyglądając się letnim opadom deszczu na szerszym rejonie. Analizowali prawdopodobieństwo wystąpienia groźnych opadów na obszarze Belgii, Holandii i częściowo Niemiec. Na tej podstawie mogli wysnuć wniosek, że istnieje w tym przypadku tendencja wzrostowa w kwestii częstotliwości i intensywności opadów.

Tak intensywne deszcze występowały do tej pory w północno-zachodniej części Europy średnio raz na przestrzeni czterystu lat. Szacuje się, iż długa na 89 kilometrów rzeka Ahr, płynąca w Niemczech, odnotowała w 2021 roku poziom zbliżony do tego z 1804 roku.

Powódź a zmniejszenie ryzyka

Zdaniem grupy naukowców dodatkowe 1,2 stopnia ocieplenia ziemi, wynikające z rewolucji przemysłowej, do którego oczywiście ostatecznie przyczynili się ludzie spowodowało, że powodzie oraz inne tego typu kataklizmy są o wiele bardziej prawdopodobne - od 20 do 900 procent. Wzrósł również wskaźnik intensywności opadów związany ze zmianą klimatu od 3 do 19 procent.

Podsumowując badanie można jednoznacznie stwierdzić, że istnieją powiązania pomiędzy powodziami a większą ilością emisji gazów cieplarnianych, spowodowaną przez ludzi. W związku z wynikami badań jeden z współautorów raportu, Maarten van Aalst, zaapelował do społeczeństwa, by poważnie potraktować wzrost ryzyka. Zaznaczył, że należy na nowo przemyśleć zarządzanie ryzykiem powodziowym, biorąc pod uwagę gotowość, metody ostrzegania i komunikowania się z ludźmi. Analiza powinna dać wszystkim do myślenia i stać się przesłanką do lepszej i sprawniejszej organizacji zarządzaniem kryzysowym. Szczególnie, że powodzie nie tylko paraliżują zalane tereny, powodują olbrzymie szkoda, ale i prowadzą do śmierci niewinnych osób.

Zobacz także: Tornada w Polsce. Zmiany klimatu widać gołym okiem
Autor: JAR
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 21.11.2024 – losowania Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nakaz aresztowania Netanjahu. "Istotny krok w kierunku sprawiedliwości"
Zmasowane ataki Izraela na Liban. Ponad 47 zabitych
Wrocławski McDonald's podbija sieć. Kolorowe neony, światła i tłumy klientów
Zobaczył tygrysa pod domem. Przerażające nagranie z Chin
Ukraiński recydywista w Sopocie. Pokazał policjantom fałszywe prawo jazdy
Trzaskowski: Na spotkania w prekampanii jeżdżę prywatnym samochodem, urlopu nie planuję
Wypadek na roli. Nogę mężczyzny wciągnęła maszyna
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Ōkunoshima. Tajemnicza wyspa królików z mroczną przeszłością
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić