Informacje o tym, że to 205. Oddzielnej Brygada Strzelców Zmotoryzowanych Rosji zorganizowała katastrofę na Kachowskiej Elektrowni Wodnej, pojawiły się na kanale na Telegramie, który jest najprawdopodobniej związany z żołnierzami tej brygady.
Czytaj także: Dryfowały w morzu, zauważyli je Ukraińcy
Spowodowali katastrofę, sami się przyznali
Jak piszą autorzy postu, "wysadzenie tamy jest katastrofą ekologiczną, z którą radzić sobie będzie musiała również Rosja". Przyczyną takich działań kanał nazywa możliwą kontrofensywę Ukraińców.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zagrożenie zakrojoną na szeroką skalę ofensywą wroga było bardzo duże, a kierunek chersoński musiał odegrać w tej ofensywie ważną rolę. Jak pisałem w listopadzie, w takim przypadku podminowanie jest nieuniknione - czytamy w poście.
Główny możliwy wykonawca aktu terrorystycznego
Jednak, jak zapewniają żołnierze, w wyniku tych działań "trochę się przeliczyli, a skutki tak niekontrolowanej akcji doprowadzą wkrótce do znacznych strat terytoriów". 205. brygada już wcześniej była wskazywana jako główny możliwy wykonawca tego aktu terrorystycznego.
Krymski opozycyjny ruch "Atesz" informował, że mają już dane żołnierzy, którzy zdetonowali miny pod kachowską elektrownią w noc z 5 na 6 czerwca 2023 roku. - Dokonał tego 1. batalion 205. brygady strzelców zmotoryzowanych z miasta Budennowsk w obwodzie stawropolskim – pisali aktywiści.
"To jest wojna"
Sami żołnierze 205. brygady jeszcze w październiku pisali, że tama jest zaminowana i że rosyjskie siły są gotowi do jej zniszczenia w przypadku natarcia Sił Zbrojnych Ukrainy. Wówczas zapewniali jednak, że jest to "skrajne rozwiązanie".
Stanowiska strzeleckie są ustawiane poza strefą zalewową. Wiem, to jest cyniczne. Ale to jest wojna - czytamy w październikowym poście.
Rosyjska propaganda szybko zaczęła prostować te doniesienia. Zapewniała, że żadna z brygad nie może prowadzić kanału na Telegramie i mieć dostęp do tak poufnych informacji rosyjskiego wojska. Jednak już po ataku na tamę żołnierze sami nagrywali filmiki, w których przyznawali się do udziału w jej wysadzeniu.