Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
oprac. Anna Wajs-Wiejacka | 

Wraca sprawa Titana. Bliscy jednej z ofiar domagają się 50 mln dolarów

2

Rodzina francuskiego odkrywcy, który zginął w wyniku implozji batyskafu Titan, domaga się ponad 50 milionów dolarów. Bliscy Paula-Henriego Nargeoleta twierdzą, że załoga doświadczyła "przerażenia i udręki psychicznej" mając świadomość, że ich los jest przesądzony.

Wraca sprawa Titana. Bliscy jednej z ofiar domagają się 50 mln dolarów
Załoga Titana wiedziała, że zginie? Rodzina jednej z ofiar nie ma wątpliwości. Domaga się gigantycznego odszkodowania. (Getty Images,, Twitter)

Jedną z osób, która znajdowała się na pokładzie batyskafu Titan, był francuski odkrywca Paul-Henri Nargeolet. Francuz był prawdziwym rekordzistą w liczbie nurkowań do wraku Titanica, uczestnicząc w 37 z nich. Jego rodzina, reprezentowana przez kancelarię prawna Buzbee Law Firm z Houston, dąży do uzyskania odpowiedzi na pytanie, dlaczego doszło do tragedii i kto był za nią odpowiedzialny. Oskarża firmę Ocean Gate o rażące naruszenia.

Bliscy domagają się ponad 50 dolarów odszkodowania. Jak wskazano w pozwie, osoby znajdujące się na pokładzie Titana zdawały sobie sprawę, że ich los jest przesądzony jeszcze przed tym, jak łódź podwodna implodowała. Pełnomocnicy rodziny Nargeoleta podkreślają, że członkowie, załogi mogli słyszeć odgłos pękającego włókna węglowego, stracili łączność i zasilanie. Dodają, że mając pełną świadomość nieodwracalnej awarii statku, "doświadczyli przerażenia i udręki psychicznej przed ostateczną implozją Tytana".

Chociaż dokładna przyczyna awarii może nigdy nie zostać ustalona, eksperci zgadzają się, że załoga Titana dokładnie zdawałaby sobie sprawę z tego, co się dzieje - wskazano w pozwie cytowanym przez CNN.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Załodze "kończy się tlen". Złe wieści z poszukiwań łodzi podwodnej Titan

Katastrofa Titana stawia pod znakiem zapytania przyszłość prywatnych eksploracji głębin morskich. Amerykańska Straż Przybrzeżna po katastrofie wszczęła szczegółowe dochodzenie, którego część mają stanowić publiczne przesłuchania zaplanowane na wrzesień tego roku.

Chcieli zobaczyć wrak Titanica, przypłacili to życiem

Titan rozpoczął swoją wyprawę 18 czerwca 2023 roku. Po mniej więcej dwóch godzinach od zanurzenia batyskaf stracił kontakt ze swoim statkiem nadzorującym misję. Ruszyła desperacka akcja poszukiwawczo-ratownicza, która przyciągnęła uwagę całego świata. Wszyscy mieli nadzieję, że łódź podwodną uda się odnaleźć za nim załodze skończy się tlen.

Ostatecznie okazało się, że Titan implodował, zabijając wszystkich znajdujących się na jego pokładzie. Wrak batyskafu udało się odnaleźć na dnie oceanu około 300 metrów od dziobu Titanica, około 700 kilometrów na południe od St. John's w Nowej Fundlandii.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Świebodzin zdetronizowany. Nowy pomnik Jezusa będzie dużo wyższy
Groźna sytuacja na pokładzie samolotu. Ursula von der Leyen udzieliła pierwszej pomocy pasażerowi
Uchodzi za znienawidzonego. Jest lepszy niż kiedykolwiek wcześniej
Idealne do smażenia i do kanapek. Przepis na masło klarowane
Oburzyły ją seks-gadżety w chińskim sklepie. Mieszkanka Gdańska prosi o interwencję
Kosmiczna kwota. Tyle Rafael Nadal zarobił na kortach
Mają polskie korzenie. Będą kanonizowani. Papież podjął decyzję
Basen w Wielkopolsce zamknięty do odwołania. Wykryto groźną bakterię
Tajemnicze symbole na drzewach w Skandynawii. Kryją mroczną przeszłość
Rosjanie pokazali cel ataku jądrowego w Polsce. Gen. Polko: Sieją strach
Polacy jadą za granicę. Sprawdzamy, gdzie w tym roku można taniej polecieć
Kłopoty byłego reprezentanta Polski. Został zatrzymany przez CBA
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić