Spotkanie żubra w Puszczy Białowieskiej nikogo nie dziwi, jednak gdy do spotkania dochodzi na środku ulicy, można się zaskoczyć. Taką sytuację miał ostatnio jeden z leśniczych, który wracał z pracy.
W pewnym momencie drogę przejazdową zaczęło przemierzać kilkanaście żubrów, w tym kilkoro małych. Ale widok! Leśniczy nie mógł się powstrzymać i zaczął nagrywać.
Gdy wracasz do domu, a żubr wygląda tuż za zakrętu. W puszczy spiesz się powoli. Dbasz o bezpieczeństwo swoje, jak i innych - czytamy na profilu Nadleśnictwa Hajnówka.
Czytaj także: Orgia na plebanii. Reakcja sąsiednich parafii
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Spotkanie największego ssaka lądowego w Europie w takich okolicznościach przyrody robi wrażenie. Jak się okazuje najcięższy samiec może ważyć nawet 420 kg. Samice są mniejsze.
U obu płci występują rogi, które rosną przez całe życie. Żubry wykorzystują je do ataku, uderzając wroga bokiem głowy. Od wieków zwierzęta te zamieszkiwały puszcze, są doskonale przystosowane do życia w środowisku leśnym.
Co roku pracownicy Białowieskiego Parku Narodowego, nadleśnictw Białowieża, Bielsk, Browsk, Hajnówka, Nurzec i Rudka, a także wolontariusze liczą żubry.
Dodatkowo starają się określić płeć i klasę wiekową (cielęta, młodzież, dorosłe) zaobserwowanych zwierząt. Obserwacje zbierane są na specjalnych kartach, gdzie podaje się lokalizację i godzinę zaobserwowania żubrów. Zebrane dane spływają do BPN, gdzie są weryfikowane, aby uniknąć kilkakrotnego liczenia tych samych zwierząt.
W tym roku, mimo niesprzyjającej aury dość łagodnej i mało śnieżnej zimy zebrano bardzo dużo obserwacji żubrów podczas inwentaryzacji, łącznie ponad 200. Zaobserwowano 829 żubrów, w tym 138 cieląt.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.