Palestyński aktor kryzysowy znany pod pseudonimem "Mr Fafo" wrócił z nowym nagraniem ze Strefy Gazy. Tym razem nie jest sam, towarzyszą mu dzieci, a Palestyńczycy starają się "zaprezentować" światu koszmar, który toczy się pod ostrzałem izraelskiej armii. Ostrzegamy, jego materiał to propaganda i kłamstwo.
Choć w Palestynie trwają walki i setkami giną ludzie, obrazy trafiające do mediów nie zawsze są prawdziwe. Hamas zadbał również o propagandową stronę wojny, zatrudnił aktorów i nagrywa materiały, które mają opisywać "bestialstwo" i "zbrodnie" izraelskiej armii. Sławę zyskał w ten sposób "Mr Fafo" albo "Mr Pallywood", czyli Saleh Aljafarawi.
Teraz zaprezentował kolejny materiał, nie był tym razem samotny.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Na materiale wideo, który trafił do sieci, "Mr Fafo" prezentuje zakrwawioną dłoń i przedstawia się jako ofiara ataku izraelskiej armii. Krzyczy, jest przerażony i płacze. Wokół jest sporo osób, panuje chaos, a bohater filmu prezentuje zniszczony magazyn, w którym chronią się Palestyńczycy. Potem pojawia się kolejna bohaterka nagrania.
To kilkuletnia dziewczynka, która też jest cała we krwi i która krzyczy wniebogłosy. Jest bosa, nie może odnaleźć sobie miejsca, buzię ma pomazaną krwią. Obok niej siedzi kobieta, która również ma być przerażona, ale jej gra aktorska pozostawia wiele do życzenia. Wokół leżą ranni, jest mnóstwo krwi i sporo się dzieje.
Sęk w tym, że to wszystko propaganda Hamasu i ordynarne kłamstwa.
Saleh Aljafarawi gra kolejnych bohaterów palestyńskich. Raz jest korespondentem wojennym, radiologiem, przewodnikiem wycieczki, kochającym ojcem, rannym pacjentem, a nawet trupem. Innym razem staje za kamerą i pokazuje "niedolę ofiar izraelskich ataków". Hamas reżyseruje takie materiały, by wzbudzić litość świata.
Terroryści liczą na to, że opinia międzynarodowa wymusi na Izraelu zawieszenie ognia, co pomoże im uciec ze Strefy Gazy i uniknąć śmierci. To celowe i ordynarne działanie.
Sam Saleh Aljafarawi twierdzi, że jest obywatelem palestyńskim i mieszkańcem Strefy Gazy. Podczas trwającej wojny między Izraelem a Hamasem, mężczyzna tworzy filmy, które (przynajmniej z pozoru) mają wpływać na wzrost sympatii społecznych dla Hamasu. 25-latek prowadzi popularne konto na Instagramie
Nie dajcie się więc nabrać. Dezinformacja stała się istotnym narzędziem wykorzystywanym do wywierania wpływu społecznego i widać to w trakcie wojny.