Według ustaleń ekspertów z portalu AirVisual Wrocław należy go najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie. W poniedziałek 4 stycznia znalazł się na 3. miejscu w niechlubnym rankingu – wyżej niż Wuhan w środkowych Chinach, które słynie ze złego powietrza.
Przeczytaj także: Smog opanował Śląsk. Normy przekroczone o kilkaset procent
Wrocław a smog. Dotacja na wymianę pieca
We wtorek 12 stycznia w mieście odnotowano umiarkowane zanieczyszczenie powietrza. Tak zła jakość może być groźna dla zdrowia – szczególnie dla seniorów, kobiet w ciąży oraz dzieci. Przedstawiciele tych grup powinni w miarę możliwości ograniczyć wyjścia z domu.
Przeczytaj także: Zakpili z dzieci ze Śląska. Ich ferie nie będą takie same jak dla innych uczniów?
Urząd Miejski Wrocławia oferuje wsparcie osobom, które chcą wymienić piec na węgiel. Właśnie palenie przez mieszkańców materiałami kiepskiej jakości jest głównym źródłem złej jakości powietrza. Sebastian Lorenc, wiceprezydent miasta, podkreśla, że tylko do końca 2021 roku można uzyskać na ten cel dofinansowanie w wysokości aż 15 tysięcy złotych.
Przypominam, że dofinansowanie w kwocie do 15 tys. zł na wymianę pieca na węgiel można otrzymać jeszcze tylko w tym roku. (...) Proszę o składanie wniosków oraz zachęcanie do tego swoich sąsiadów, którzy ogrzewają swoje domy paliwami stałymi – apeluje Sebastian Lorenc na Facebooku.
Przeczytaj także: 9-latka się udusiła. Pierwszy taki wyrok w historii
W kolejnych latach wysokość dofinansowania zacznie spadać. Dodatkową motywacją do wymiany stanowi ustawa antysmogowa, która wejdzie w życie za trzy lata. Jeśli po tym terminie wrocławianie nadal będą palić w piecach zakazanymi substancjami, muszą liczyć się z poważnymi konsekwencjami prawnymi, w tym pracami społecznymi.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.