Wrześniowe prace w sadzie
Wrzesień to miesiąc jabłek i gruszek. Termin ich zbioru przypada na 1-2 tygodni przed ich dojrzałością. Obserwuj swój sad i zacznij zbierać owoce wtedy, kiedy pierwsze sztuki zaczną samodzielnie spadać z drzew. W pierwszej kolejności zbierz największe okazy, resztę pozostawiając na ziemi na ok. 2 tygodnie. Te owoce, które dotknięte są chorobą, głęboko zakop lub spal, zapobiegając rozprzestrzenianiu się infekcji - radzi PoradnikOgrodniczy.pl.
Pamiętaj również o śliwkach, truskawkach, malinach, orzechach, jeżynach i winorośli! Przed zbiorami zadbaj jednak o pomieszczenie, w którym zamierzasz przechowywać owoce. Wybiel je, a przede wszystkim spryskaj ściany środkiem grzybobójczym. Jeśli chcesz kontynuować przygodę z sadownictwem, przed sadzeniem nowych drzew i krzewów, przygotuj odpowiednio pod nie glebę.
Wrzesień w ogrodzie warzywnym
Ogród warzywny we wrześniu, podobnie jak sad, sprezentuje Ci sporo swoich owoców. To doskonały czas na zakończenie zbiorów pomidorów, papryki i ogórków, ponieważ szybko nadchodzące przymrozki są dla tych roślin zabójcze. Rozpocznij także zbiór warzyw korzeniowych, takich jak buraki, pietruszka czy seler. PoradnikOgrodniczy.pl przypomina również, że wrzesień to dobra pora na zebranie roślin przyprawowych.
Do połowy września zasiej buraki liściowe, roszponkę i szpinak, zaś w drugiej połowie – cebulę dymkę. Jeśli przepadasz za plackiem z rabarbarem, wczesna jesień to najlepsza pora na rozmnożenie tej rośliny.
Jeśli wrzesień wciąż jest suchy, słoneczny – nie zapomnij o nawadnianiu swoich roślin. Dzięki dostatecznej ilości wody, poprawią się szczególnie warunki wzrostu warzyw kapustnych. W PoradnikuOgrodniczym.pl można przeczytać ciekawą poradę - zimą można wysiać w domu w większych doniczkach seler i pietruszkę. Chore czy zepsute owoce i warzywa z ogrodu możesz przeznaczyć na kompost.
Ogród ozdobny we wrześniu
We wrześniu można podziwiać ostatnie letnie kwiaty. PoradnikOgrodniczy.pl doradza, aby wczesną jesienią systematycznie usuwać więdnące kwiaty róż z pędów. Przygotuj też sadzonki pędowe. Na rabatach koniecznie usuń chwasty – to zapobiegnie rozsianiu ich nasion.
Powoli możesz zacząć myśleć o sadzaniu roślin cebulowych i wrzosów. Pamiętaj jednocześnie, że to ostatni moment na wysadzenie bratków czy stokrotek. Wykop lilie oraz bulwy mieczyków i begonii bulwiastej. Nie zapomnij o późniejszym zabezpieczeniu ich fungicydem.