"Cały powiat tomaszowski jest w obszarze zagrożonym wścieklizną zwierząt. Zgodnie z wydanym przez Wojewodę Lubelskiego rozporządzeniem obowiązuje nakaz szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od ukończenia przez kota 3 miesiąca życia oraz nakaz trzymania psów na uwięzi lub na ogrodzonym terenie zamkniętym, a kotów w zamknięciu" - poinformowała mł. asp. Aneta Brzykcy.
W Polsce obowiązkowe są szczepienia przeciwko wściekliźnie psów powyżej trzeciego miesiąca życia. Natomiast szczepienie kotów obowiązuje tylko na obszarach zagrożonych.
Weterynarze zalecają jednak, aby niezależnie od tego szczepić koty, zwłaszcza te, które wychodzą na zewnątrz.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wścieklizna na Lubelszczyźnie. Kilkadziesiąt ognisk
- Właściciele powinni przechowywać dokumentację szczepień swoich zwierząt i być gotowi do jej okazania w razie potrzeby - zaapelowała mł. asp. Brzykcy.
Pamiętajmy, aby nie dotykać i nie podnosić padłych zwierząt, a w przypadku ich znalezienia należy zawiadomić Urząd Gminy lub Inspekcję Weterynaryjną - wyjaśniła w komunikacie.
W tym roku na Lubelszczyźnie stwierdzono ponad 20 ognisk wścieklizny, z czego większość w październiku i listopadzie. Chorobę wykryto głównie u lisów, ale też u kotów i jenotów, a ostatnie także u krowy.
Zakażenie człowieka wścieklizną następuje najczęściej poprzez pogryzienie przez chore zwierzę lub kontakt z jego śliną.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.