Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie wspiera swoich studentów z Ukrainy. Władze uczelni okazały solidarność uczniom zza wschodniej granicy Polski. Młodzi Ukraińcy mogą liczyć na specjalną pomoc od uniwersytetu, a szczegóły zostały wymienione w oficjalnym oświadczeniu. UMCS zmienił też swoje logo i zdjęcie w tle w mediach społecznościowych.
W obliczu dramatycznych wydarzeń rozgrywających się na oczach całego świata pragniemy wyrazić naszą solidarność z całym społeczeństwem ukraińskim, a w szczególności z Wami, Doktorantami i Studentami UMCS. - informuje Kolegium władz rektorskich UMCS.
Lista "przywilejów" od UMCS dla studentów z Ukrainy
Władze UMCS zapewniły, że studenci z Ukrainy mogą liczyć na wsparcie ze strony swojej Alma Mater. Będzie udzielane w zakresie m.in. zapomóg, ustalenia puli bezpłatnych miejsc w domach studenckich dla osób pochodzących z Ukrainy, wprowadzenia obniżki opłat za studia.
Zostanie także uruchomiona dodatkowa liczba bezpłatnych miejsc w ramach programu "Talenty na UMCS". To inicjatywa, która umożliwia podjęcie bezpłatnego kształcenia na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej. Jak czytamy w oświadczeniu: - Konkretne decyzje dotyczące ww. form wsparcia będą uzależnione od rozwoju sytuacji politycznej w Waszym kraju.
UMCS w Lublinie wspiera Ukrainę - reakcja studentów
Wpis UMCS w Lublinie został doceniony przez ukraińskich studentów. Młodzi ludzie licznie komentują i dziękują za okazane im wsparcie. W komentarzach zamieszczają emotikony polskiej i ukraińskiej flagi, kolorowe serduszka czy brawa. Studenci, nie tylko z Ukrainy, piszą:
Z całego serca dziękuję za wsparcie!!
Studia już dawno skończone... ale wciąż z dumą powiem: to jest mój uniwersytet, tu studiowałam! Dziękuję za wsparcie.
Bardzo dziękuję za pomoc i wsparcie w trudnych czasach!
Dziękuję, UMCS, jako były student Humanistyki!!!
Dziękujemy za wszystko! Dziękuję osobiście, że mogę poczuć się jak w domu.
Warto dodać, że ponad 38,5 tys. osób pochodzących z Ukrainy studiowało na polskich uczelniach publicznych i niepublicznych w Polsce pod koniec 2019 r. To właśnie studenci z Ukrainy stanowią najbardziej liczną grupę cudzoziemców kształcących się na polskich uczelniach - wynika z danych NIK.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.