Niepokojące wieści przekazał Portal Samorządowy. Chodzi o kwestię pobytu starszych osób w sanatoriach.
Chociaż Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) zwiększa rokrocznie wydatki na lecznictwo uzdrowiskowe, eksperci z branży medycznej wyrażają obawy, że te publiczne inwestycje nie przekładają się na poprawę zdrowia pacjentów - napisano.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Plany NFZ na 2024 rok zakładają, że wydatki na lecznictwo uzdrowiskowe wyniosą blisko 1 mld 700 mln zł. Tymczasem dr Jerzy Gryglewicz z Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego spostrzega, że pobyty w sanatorium często mają charakter wakacji, a nie rehabilitacji.
Eksperci mówią jednym głosem i zaznaczają, że bardzo istotne jest kierowanie pacjentów do uzdrowisk z precyzyjnie opracowanym planem zabiegów rehabilitacyjnych.
Obecnie Narodowy Fundusz Zdrowia wymaga, by w uzdrowiskach codziennie przeprowadzano co najmniej trzy zabiegi, w tym jeden z wykorzystaniem tzw. surowców naturalnych, które często sprowadzają się do wody mineralnej - spostrzega "Fakt".
Sanatoria. Medycy oczekują zmian
Eksperci z branży medycznej zauważają, że konieczne są dalsze reformy w zakresie funkcjonowania sanatoriów. Wszystko po to, by zapewnić skuteczną rehabilitację pacjentów.
Wszystko wskazuje zatem na to, że możliwy jest wstrząs w sanatoriach. Są apele o to, by ukrócić dotychczasowe praktyki, a więc traktowanie wyjazdów w takie miejsca jak wakacji.