Niesamowitego odkrycia dokonano w Kuźnicy Grabowskiej. Wykopywaniem rakiety zajęli się w poniedziałek członkowie Wrocławskiej Grupy Poszukiwawczej Stowarzyszenia Denar z Kalisza oraz ekipy programu telewizyjnego "Poszukiwacze Historii". Wcześniej uzyskano odpowiednie zgody i zebrano ciężki sprzęt.
Rakieta znaleziona w lesie pokonała odległość 225,5 km. Z relacji lokalnych mieszkańców należy wnioskować, że wystrzelono ją najprawdopodobniej 31 grudnia 1944 roku o godz. 13:44. Była jednym spośród 300 pocisków wystrzelonych z poligonu w Wierzchucinie – powiedziała rzecznik prasowy Nadleśnictwa Przedborów Joanna Oleszyńska-Niżniowska, cytowana przez epoznan.pl.
Hitlerowska rakieta V2 odkryta w lesie. Poszukiwacze skorzystali z koparki
Do wydobycia rakiety wykorzystano koparkę. Szczytowa część pocisku znajdowała się bowiem na głębokości kilku metrów. Poszukiwacze mieli także przy sobie wykrywacze metalu.
Niemcy zawsze przyjeżdżali w miejsca, w których V2 spadały i zbierali to, co z nich zostało. Rakiety potrafiły się jednak wbić na kilkanaście metrów w głąb ziemi. Była zima, nie mieli sprzętu, więc sporo szczątków pozostało zagrzebanych pod powierzchnią leśnej gleby. Właśnie takie części odszukali zebrani poszukiwacze, którzy z uwagą odkrywali kolejne elementy konstrukcji pocisku – relacjonuje rzeczniczka.
Czytaj także: Niezwykłe odkrycie na polu. Pielęgniarka będzie bogata
Nietypowe znalezisko z czasów II wojny światowej. Leśnicy ostrzegają
Leśnicy przypominają jednak, że nie należy na własną rękę badać tego typu znalezisk. Pociski z czasów II wojny światowej wciąż mogą bowiem stanowić zagrożenie dla ludzi. O nietypowym odkryciu należy powiadomić odpowiednie służby.
Dzięki temu będzie można szybko podjąć niezbędne działania, gwarantujące zabezpieczenie znaleziska i jego szybką neutralizację, tak by nie doszło do tragedii. Pamiętajmy, że Straż Leśna za nielegalne poszukiwanie "leśnych skarbów" może nałożyć mandat! – podkreśla rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu Tomasz Maćkowiak.
Obejrzyj także: Niebezpieczne odkrycie w lesie w Lubuskim
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.