Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Wszystko jasne. Polacy nie chcą klauzuli sumienia

35

W najnowszym sondażu Ipsos dla OKO.press i Radia TOK FM większość Polaków opowiedziała się za usunięciem klauzuli sumienia. Tylko jedna czwarta respondentów zostawiłaby zapis w nienaruszonym stanie.

Wszystko jasne. Polacy nie chcą klauzuli sumienia
Klauzula sumienia została zmieniona w 2015 roku (Pixabay)

Klauzula sumienia jet to regulacja prawna, zgodnie z którą lekarz może powstrzymać się od wykonania świadczeń zdrowotnych, które nie są zgodne z jego sumieniem.

Nie zwalnia ona jednak lekarza z obowiązku leczenia pacjenta. Klauzula sumienia obowiązuje w Polsce od 1997 r., ale od 2015 roku nabrała nowej formy.

Klauzula sumienia. Powinna zostać w szpitalach?

W 2015 r. Trybunał Konstytucyjny usunął z ustawy obowiązek alternatywnego leczenia lub podania miejsca, gdzie zabieg można wykonać. Pozwolono także lekarzom na więcej swobody.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Niefortunna". Ekspert o deklaracji premiera ws. Nuclear Sharing

Wcześniej lekarz mógł się powołać na klauzulę sumienia tylko w momencie, gdy leczenie zagrażałoby jego życiu lub powodowało "ciężki rozstrój zdrowia", ale w 2015 roku rozszerzono tę definicję do "innych niecierpiących zwłoki przypadków", co właściwie można interpretować dowolnie.

Zaostrzenie tych przepisów uderzyło głównie w zabiegi aborcji lub stosowanie tabletek "dzień po". Pacjentki są często pozostawione same sobie, a lekarze nie kwapią się, żeby powiedzieć im gdzie mogą szukać pomocy. W niektórych regionach problem dotyczy nie tylko lekarzy, ale całych szpitali, które powołują się na klauzulę sumienia.

Okazuje się jednak, że Polacy nie są do końca zadowoleni z takiego rozwiązania. W najnowszym sondażu Ipsos dla OKO.press i Radia TOK FM badani opowiedzieli się przeciwko klauzuli sumienia.

Na pytanie "Czy w szpitalach publicznych powinna obowiązywać klauzula sumienia, która pozwala lekarzom odmawiać wykonania zabiegu przerywania ciąży?" niewiele osób odpowiedziało "tak". Aż 65 proc. badanych uznało, że klauzulę można znieść. Tylko jedna czwarta respondentów uznaje, że klauzula powinna obowiązywać w niezmienionej formie.

Najbardziej przeciwne są kobiety. Aż 71 proc. pań, które wzięły udział w badaniu, klauzulę zlikwidowałoby całkowicie. Ma to oczywisty związek z tym, że w przypadku komplikacji podczas ciąży to one ucierpią najbardziej. Nieco bardziej konserwatywni są mężczyźni.

Czy odpowiedzi były związane z poglądami politycznymi? Nie do końca. Elektorat PiS-u był podzielony i połowa badanych opowiedziała się za zniesieniem klauzuli. Wyborcy KO są za to chętni do zmodernizowania ustawy i wprowadzenia zapisu o podaniu innej placówki, gdzie można pomoc uzyskać.

Autor: ABA
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Zmasowane ataki Izraela na Liban. Ponad 47 zabitych
Ukraiński recydywista w Sopocie. Pokazał policjantom fałszywe prawo jazdy
Trzaskowski: Na spotkania w prekampanii jeżdżę prywatnym samochodem, urlopu nie planuję
Wypadek na roli. Nogę mężczyzny wciągnęła maszyna
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Wywieźli ponad 600 opon. Smutny widok. "Las to nie wulkanizacja"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić