11 września 2001 roku doszło do największego zamachu terrorystycznego w historii. Dwa samoloty pasażerskie wbiły się w dwie, ponad 400-metrowe wieże World Trade Center. Monstrualne budynki runęły, niszcząc okoliczne zabudowania i zabijając kilka tysięcy ludzi. Wśród ofiar były osoby przebywające zarówno w wieżach, jak i przechodnie na nowojorskich ulicach.
Skala zniszczeń była ogromna. Wiele tysięcy ludzi sprzątało spustoszały teren. Ostatnia ciężarówka z gruzem wyjechała ze Strefy Zero w maju 2002 roku, czyli 8 miesięcy po zamachu. Według "New York Times" podczas usuwania skutków zawalenia, w związku z chemicznymi odpadami uszczerbek na zdrowiu odniosło 40 tysięcy osób. Koszt operacji sprzątania wyniósł kilka miliardów dolarów.
Odbudowa potęgi
Zamachy na WTC wstrząsnęły Amerykanami, którzy potraktowali je jako atak na cały naród. Priorytetem dla władz i obywateli stało się upamiętnienie ofiar 11 września i odrodzenie potęgi w wielkim stylu.
W miejscu bliźniaczych wież stworzono fontanny pamiątkowe. Ich obwód stanowią realne wymiary nieistniejących budynków. Swoistą barierkę tworzą długie tablice pamiątkowe, na których wypisano imiona i nazwiska wszystkich ofiar. Wokół posadzono drzewa i postawiono ławki.
W 10 rocznicę zamachów otwarto muzeum znajdujące się obok fontann. Zgromadzono w nim około 40 tysięcy zdjęć i 14 tysięcy przedmiotów związanych z zamachem. W znajdującej się w podziemiach placówce można zobaczyć między innymi zniszczony wóz strażacki, ostatnią kolumnę wywiezioną z placu rozbiórki, czy fragmenty iglicy jednej z wież.
Nowy kompleks WTC będzie się składać z 7 budynków. Budowa największego z nich - 1 World Trade Center została ukończona w 2014 roku. Mierzy 541 metrów, jest najwyższym budynkiem w USA i jednym z najwyższych na świecie. Jego wysokość z iglicą przewyższa swojego poprzednika o 15 metrów. Każdy z sześciu pozostałych budynków mierzy ponad 207 metrów. Tylko jeden budynek jest jeszcze w trakcie budowy. 2 WTC osiągnie wysokość 411 metrów.
Przeczytaj także: Wybory 2020 w USA. Jest najnowszy sondaż. Ogromna różnica w poparciu
Architektoniczną wisienką na torcie jest stacja kolejowa. Jej budowa pochłonęła aż 3,9 miliarda dolarów. Futurystyczna budowla została otwarta w 2016 roku i od razu stała się jedną z wizytówek Nowego Jorku. Wewnątrz można skorzystać z wielu połączeń metra i zrobić zakupy w znajdującym się tam centrum handlowym. Na stacji występują niekiedy artyści. Swój występ na żywo miał między innymi Kanye West.