Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Wuhan. Laboratorium miało patent na klatki do chowu nietoperzy

39

W laboratorium w Wuhan naukowcy planowali sztucznie rozmnażać nietoperze do eksperymentów z wirusami. Ujawniono, że zaledwie na kilka miesięcy przed pandemią laboratorium pozyskało patent na specjalne klatki do "chowu nietoperzy w sztucznych warunkach".

Wuhan. Laboratorium miało patent na klatki do chowu nietoperzy
Laboratorium w Wuhan zaprzecza wszystkim doniesieniom.

Chińskie laboratorium, które od miesięcy jest w centrum podejrzeń ws. COVID-19, miało eksperymentować na nietoperzach - zaledwie kilka miesięcy przed wybuchem pandemii. Znajdujące się kilka kilometrów od punktu zero laboratorium miało trzymać klatki z nietoperzami przeznaczonymi do "różnych eksperymentów".

Laboratorium w Wuhan eksperymentowało na nietoperzach

Światowa Organizacja Zdrowia próbuje oczyścić laboratorium z wszelkich zarzutów i utrzymuje, że pandemia nie zrodziła się z błędu naukowców. Jednak nowe rewelacje rodzą kolejne pytania, czy aby na pewno tak było. Wcześniej zaprzeczano, że Wuhan Institute of Virology (WIV) trzymał na miejscu jakiekolwiek żywe nietoperze, ale według informacji zamieszczonej na stronie WIV wiemy, że mógł pomieścić aż 12 klatek dla nietoperzy.

W czerwcu 2018 i październiku 2020 roku naukowcy z WIV zgłosili dwa patenty dotyczące nietoperzy. Pierwszy został złożony na "klatki do chowu nietoperzy" oraz sztucznego rozmnażania pewnych gatunków. Drugi patent dotyczył już konkretnych metod rozmnażania nietoperzy w laboratoryjnych warunkach. Jak przekazuje Mail Online, w dokumentacji widnieje, że nietoperze miałby być "sztucznie zakażone koronawirusem".

Zobacz także: Nowe przypadki COVID-19 w Chinach. Władze walczą z koronawirusem

W dokumentach zawarto dokładne opisy hodowli nietoperzy. Zaznaczono tam także, że w razie potrzeby niektóre osobniki są łapane w jaskiniach, a później wypuszczane na wolność. Inne miały pozostawać w laboratorium przez dłuższy czas. Zarówno WHO, jak i rząd Chin zaprzecza podobnym doniesieniom i kategorycznie odrzuca teorię o zapoczątkowaniu pandemii w WIV. Osoby zainteresowane nie komentują doniesień o patentach.

Chiny utrudniają także prowadzone w chwili obecnej śledztwo. Naukowy ze Światowej Organizacji Zdrowia chcą potwierdzić teorię o wcześniejszym wybuchu pandemii. Domagają się więc przebadania pod tym kątem próbek krwi, które w analogicznym okresie zostały pobrane od członków populacji Wuhan.

Chińscy urzędnicy nie wyrazili na to jednak zgody. Argumentują, że jest za wcześnie na przeprowadzenie podobnych testów. Jednak zdaniem naukowców w rzeczywistości Chińczycy obawiają się ujawnienia niektórych danych.

Autor: ABA
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 18.01.2025 – losowania Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Grób Voita i Horowianki celowo zdewastowany? Turysta pokazał zdjęcia
Pociąg pędził prawie 300 km/h. 40-latek jechał między wagonami
"Smok Kampinoski". Niezwykły okaz w Parku Narodowym
Wprowadzono wysokie opłaty w polskich górach. Zła wiadomość dla narciarzy
Kontrowersyjne oświadczenie nt. sprzętu WOŚP. Prawniczka: nie mają mocy prawnej
Zagrożenie zdrowia i życia. Rodzina błaga o pomoc w odnalezieniu 22-latki
Nowy kalendarz ferii zimowych. "Ceny spadną"
Dramatyczna akcja służb na Podkarpaciu. Przysypany mężczyzna
Seniorzy masowo tracą pieniądze. Myślą, że idą na bezpłatne badania
Iga Świątek zagra w kolejnej rundzie. Teraz mecz z Niemką
Chleb ze smalcem za 25, kiełbasa za 30. Ceny w Zakopanem
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić