Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Wypadek w laboratorium w Wuhan? Sensacyjne doniesienia

356

Prof. Roland Wiesendanger z Uniwersytetu w Hamburgu przedstawił w czwartek wyniki badań, które dowodzą, że koronawirus wydostał się z laboratorium w Wuhan. Naukowiec mówi w nich m.in. o wypadku oraz o manipulacjach genetycznych, jakie miały być przeprowadzane na koronawirusach w Instytucie Wirusologii w chińskiej metropolii.

Wypadek w laboratorium w Wuhan? Sensacyjne doniesienia
Zdaniem niemieckiego naukowca koronawirus miał wydostać się z laboratorium w Wuhan. (YouTube)

Badanie zostało przeprowadzone w okresie od stycznia do grudnia 2020 roku. Opiera się ono na interdyscyplinarnym podejściu naukowym, wykorzystującym różne źródła informacji. Zebrano w nim publikacje akademickie, artykuły opublikowane w mediach drukowanych i internetowych oraz wypowiedzi naukowców.

Określenie pochodzenia koronawirusa jest niezwykle istotne. Znając źródło tej pandemii, będzie można podjąć odpowiednie kroki, aby zapobiec wystąpieniu podobnych w przyszłości – podkreślił autor badania prof. Roland Wiesendanger.

Koronawirus wydostał się z laboratorium? Przedstawił na to dowody

W publikacji naukowiec zebrał najważniejsze ustalenia dotyczące pochodzenia koronawirusa. Odniósł się także do pierwszych doniesień na temat nowej choroby. Przestawił szereg argumentów przemawiających za swoją teorią.

Naukowcy są zgodni, że SARS-CoV-2 prawdopodobnie przeniósł się na ludzi z nietoperzy. Do tej pory nie zidentyfikowano jednak żadnego zwierzęcia, które miałoby być pośrednim nosicielem choroby. Według prof. Wiesendangera, czyni to teorię o odzwierzęcym pochodzeniu koronawirusa wysoce nieprawdopodobną.

Kolejnym dowodem na to, że koronawirus wydostał się z laboratorium, ma być fakt, iż zaskakująco łatwo infekuje ludzi. Jest możliwe dzięki specjalnym wiązaniom komórkowym oraz białkowym wypustkom wirusa. Wcześniejsze znane odmiany koronawirusów nie miały tego typu właściwości, co ma – zdaniem niemieckiego profesora – wskazywać na to, że wirus został stworzony przez człowieka.

Następnym argumentem przedstawionym przez profesora jest to, że na targu dzikich zwierząt w Wuhan, gdzie wirus miał przeskoczyć na człowieka, nie sprzedawano nietoperzy. Pochodzące z odległych jaskiń w południowych prowincjach Chin zwierzęta badano natomiast w znajdującym się w pobliżu instytucie wirusologii. Zdaniem prof. Wiesendangera mało prawdopodobne jest, aby nietoperze w naturalny sposób pokonały odległość blisko 2 tys. kilometrów.

Chińscy naukowcy z laboratorium w Wuhan mieli ponadto od dawna zajmować się różnymi odmianami koronawirusów. Przeprowadzono liczne modyfikacje genetyczne patogenów w celu zwiększenia ich zaraźliwości i śmiertelności. Świadczyć mają o tym publikacje w literaturze naukowej.

Ostatnim dowodem w sprawie ma być to, że pierwszym znanym przypadkiem infekcji COVID-19 był młody naukowiec z laboratorium. Wirus SARS-CoV-2 miał rozprzestrzenić się w Wuhan już w październiku 2019 roku. Jak twierdzi prof. Wiesendanger, wszystko to wskazuje, że musiał on wydostać się z chińskiego laboratorium.

Pochodzenie koronawirusa. Miał wydostać się z laboratorium

Publikacja na temat źródła koronawirusa liczy łącznie 104 strony. Informacja prasowa wraz z odnośnikiem do badania pojawiła się w czwartek na stronie Uniwersytetu w Hamburgu. Stwierdzono w niej, że badania "nie dostarczają żadnych wysoce naukowych dowodów" na to, że koronawirus wydostał się z laboratorium, niemniej na podstawie licznych analiz prof. Wiesendanger doszedł do wniosku, że tak właśnie było.

Badanie zostało zaprezentowane innym naukowcom w styczniu 2021 roku. Publikacja ma zapoczątkować dyskusję na temat moralnych konsekwencji eksperymentów genetycznych nad wirusami. Do tej pory tego typu badania nie były w żaden sposób uregulowane.

To nie powinna być domena wyłącznie wąskiej grupki naukowców. Takie eksperymenty mogą dotknąć nas wszystkich i powinno być to przedmiotem szerokiej debaty publicznej – stwierdził autor badania.

Roland Wiesendanger jest ekspertem w dziedzinie nanocząsteczek. Tytuł profesora zwyczajnego uzyskał w 1993 roku. Na Uniwersytecie w Hamburgu założył m.in. Centrum Badań Zaawansowanych Mikrostruktur.

Naukowiec był wielokrotnie nagradzany za swoje naukowe osiągnięcia. W 2014 roku otrzymał medal im. Heinricha Rohrera. Trzy razy z rzędu uzyskał również prestiżowy grant Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych.

Obejrzyj także: Nietoperze jak inkubatory. Są odporne na groźne wirusy

Autor: JKM
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Nagi mężczyzna w masce zaczepia kobiety. "Wyglądał jak obłąkany"
Rosjanin błagał o litość. Pokazali nagranie w sieci
Wyniki Lotto 21.02.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nie żyje dwóch młodych strażaków. To kolejna tragedia w regionie
EuroBasket 2025. Litwa z ogromną przewagą pokonała Polskę
Chaos na pokładzie. Turystka rozebrała się do naga podczas lotu
O włos od tragedii na przejeździe kolejowym w Starej Wsi. Jest nagranie
Niepokój u sąsiada Rosji. Krisjanis Karins: "Trzeba robić to, co robi Polska"
Szedł chodnikiem w piżamie i kapciach. Nie wiedział, kim jest
29-letni Polak zginął w Hiszpanii. Wiadomo, kiedy odbędzie się pogrzeb
Kylian Mbappe pławi się w luksusie. Wyciekła wartość jego nowego domu
Aktualizacja mObywatela. W aplikacji pojawiły się zmiany
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić