W ostatnich latach widać wyraźny powrót zainteresowania ruchem pielgrzymkowym. Szczyt jego popularności przypadał na początek lat 90., na początku XXI w. liczba pielgrzymów znacząco spadła, jednak w ostatnich latach znowu rośnie.
Pielgrzymki na Jasną Górę wyruszają w okresie letnim ze wszystkich zakątków Polski. Wierni w ten sposób manifestują swoją wiarę, udając się do miejsca świętego w celu modlitwy i kontemplacji.
Pielgrzymki tradycyjnie są kojarzone z pieszą wędrówką do miejsc świętych. Obecnie mają one jednak również inne formy. Każdego roku do Częstochowy - prócz wiernych, którzy pokonali drogę pieszo - przybywają również pielgrzymki rowerowe, biegowe, konne czy motocyklowe.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Swoimi wrażeniami z pielgrzymki podzieliła się teraz dziennikarka "Faktu" Karolina Piechota.
Jako nastolatka dwukrotnie wzięłam udział w pieszej pielgrzymce na Jasną Górę. Za każdym razem punktem startowym był Grodzisk Wielkopolski, co oznacza, że do pokonania miałam około 350 km rozłożonych na 10 dni marszu. Jedni powiedzą, że mało, dla innych byłby to dystans nie do pokonania. Jedno jest pewne - tak daleka trasa wymaga sprawdzonego obuwia - podkreśla.
Najważniejszym elementem ekwipunku są dobrze rozchodzone i wygodne buty, które zapewnią komfort podczas długich wędrówek. Warto zabrać zarówno pełne obuwie, jak i sandały.
Warto mieć ze sobą także bieliznę termoaktywną, która pomoże utrzymać odpowiednią temperaturę ciała i zmniejszy ryzyko obtarć.
Każdego wieczoru, już po zakończeniu danego odcinka i zejściu na nocleg, najbardziej pożądanym przedmiotem jest miska z ciepłą wodą do wymoczenia stóp i powstałych pęcherzy. Potem w ruch idzie tajna broń pątników, igła do przebijania bolesnych pęcherzy, które są następnie zaopatrywane - podkreśla dziennikarka.
Jak dodaje Piechota, w plecaku każdego pielgrzyma powinien się znaleźć żel o działaniu antyalergicznym.
Dobrze przygotowana pielgrzymka to podstawa komfortowej i bezpiecznej wędrówki, dzięki której można skupić się na duchowym aspekcie tego niezwykłego doświadczenia.
Szczególne święto dla katolików
15 sierpnia katolicy obchodzą jedno z najważniejszych świąt maryjnych - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, zwane także Świętem Matki Boskiej Zielnej. Jest to czas dziękczynienia za zbiory i plony, dlatego w Polsce tradycyjnie święci się tego dnia kwiaty, zioła i zboża.
Wielu wiernych przynosi do kościołów bukiety złożone z kwiatów polnych, ziół oraz owoców. Święcenie tych darów ma symbolizować oddanie ich opiece Maryi, która według wierzeń została wzięta do nieba z duszą i ciałem.
Obchody Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny są szczególnie uroczyste w sanktuariach maryjnych, takich jak Jasna Góra w Częstochowie, gdzie przybywają tysiące pielgrzymów z całej Polski.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.