Przed rozpoczęciem głosowania w wyborach zawsze obowiązuje cisza wyborcza. Nie inaczej będzie w przypadku wyborów prezydenckich 2020. Co to jest cisza wyborcza i kiedy się zaczyna?
Cisza wyborcza. Co to jest cisza wyborcza?
Cisza wyborcza to czas, kiedy zabroniona jest jakakolwiek agitacja wyborcza. Jest to okres, gdy wyborcy mają czas, by zastanowić się, na kogo chcą głosować.
Kiedy zaczyna się cisza wyborcza i ile trwa?
Cisza wyborcza rozpoczyna się na 24 godziny przed wyborami i trwa do zakończenia głosowania. W przypadku wyborów prezydenckich 2020, które odbędą się 28 czerwca, cisza wyborcza rozpocznie się o północy z piątku na sobotę. Będzie obowiązywała od godziny 0:00 28 czerwca aż do zamknięcia lokali wyborczych, czyli do godziny 21:00.
Czytaj także: Wybory 2020. Głosowanie poza miejscem zameldowania. Ostatnia szansa, by złożyć wniosek
Cisza wyborcza - zasady
W czasie trwania ciszy wyborczej zakazana jest jakakolwiek agitacja, czyli publiczne nakłanianie lub zachęcanie do głosowania w określony sposób, na konkretnego kandydata. "W praktyce nie wolno m.in.: zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień czy rozpowszechniać materiałów wyborczych. Dotyczy to również internetu” – informuje PKW. Zabronione jest też upublicznianie wyników sondaży.
Ciszy wyborczej nie można złamać też w lokalu wyborczym. Zabronione jest eksponowanie symboli, napisów czy znaków, które można skojarzyć z konkretnymi kandydatami.
Kara za złamanie ciszy wyborczej
Za złamanie ciszy wyborczej grozi kara grzywny, która może sięgnąć nawet miliona złotych.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.