We wtorek (8 sierpnia) prezydent Andrzej Duda ogłosił ważną decyzję. Przekazał, że wybory parlamentarne odbędą się 15 października. Po opublikowaniu postanowienia w Dzienniku Ustaw, kampania wyborcza oficjalnie wystartowała.
Jednocześnie poznaliśmy kalendarz wyborczy. Pierwszy ważny termin upływa 28 sierpnia 2023 roku. Do tego dnia do Państwowej Komisji Wyborczej powinny trafić zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego.
Od 1 września do 12 października wyborcy będą mogli składać wnioski o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów lub o zmianę miejsca głosowania.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Do 6 września przewidziano zgłaszanie list kandydatów na posłów i senatorów. Do 11 września tworzone będą obwody głosowania w zakładach leczniczych, domach pomocy społecznej, zakładach karnych, aresztach śledczych itp.
15 września to ostateczna data przedstawienia informacji o numerach i granicach obwodów głosowania. "Do tego dnia można zgłaszać kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych przez pełnomocników komitetów wyborczych" - przekazał "Fakt".
Czytaj także: Motorówką wbił się w łódź i zabił płynącą nią kobietę. "Cały czas był rozproszony przez telefon"
Wybory parlamentarne 2023. Oto ważne terminy
Ważny okres trwać będzie również od 30 września do 13 października, godz. 0:00.
W tym terminie nieodpłatne emitowane będą w programach publicznych nadawców radiowych i telewizyjnych audycje wyborcze przygotowane przez komitety wyborcze - zaznacza "Fakt".
2 października - tę datę powinny mieć na uwadze osoby niepełnosprawne. "Wtedy mija termin zgłaszania zamiaru głosowania korespondencyjnego przez wyborców niepełnosprawnych, w tym za pomocą nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille’a oraz przez wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat" - spostrzega tabloid.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.