Wybory do Parlamentu Europejskiego odbywają się co pięć lat i stanowią kluczowy moment dla demokracji w Unii Europejskiej. Parlament Europejski, który jest jedynym bezpośrednio wybieranym organem UE, odgrywa istotną rolę w procesie legislacyjnym, w tym w tworzeniu prawa dotyczącego rynku wewnętrznego, polityki środowiskowej i regulacji gospodarczych.
Wybory te są również okazją do wyrażenia opinii publicznej na temat kierunków integracji europejskiej i przyszłości Unii. Frekwencja w tych wyborach jest zatem bardzo ważnym wskaźnikiem zaangażowania obywateli w sprawy europejskie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kiedy odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego 2024?
Wyboru do Parlamentu Europejskiego 2024 zbliżają się wielkimi krokami. Będą one miały miejsce w różnych państwach Unii Europejskiej w dniach 6-9 czerwca 2024 roku.
Kto może głosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego?
W wyborach do Parlamentu Europejskiego głosować mogą obywatele wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej, którzy ukończyli 18 lat (z wyjątkiem Austrii i Malty, gdzie wiek wyborczy wynosi 16 lat).
Należy zaznaczyć, że prawo do głosowania nie jest ograniczone tylko do kraju pochodzenia. Obywatele UE mieszkający w innym państwie członkowskim niż ich kraj pochodzenia również mogą głosować na kandydatów prezentujących się w kraju zamieszkania.
Jak wyglądają wybory do Parlamentu Europejskiego w Polsce?
Głosowanie w Polsce jest zaplanowane na 9 czerwca, kiedy to wybierane będą 53 osoby. Partie miały czas do 22 kwietnia bieżącego roku na zawiadomienie Państwowej Komisji Wyborczej o utworzeniu komitetów wyborczych do PE (finalnie zarejestrowano 23 komitety).
Polska stosuje system wyborczy oparty na głosowaniu proporcjonalnym z listy zamkniętej. Oznacza to, że wyborcy głosują na listy kandydatów przedstawione przez partie polityczne, a nie na konkretnych kandydatów.
Czytaj więcej: Andrzej Duda zażartował po angielsku. Ekspert ocenia.
Prawo do głosowania mają wszyscy obywatele Polski, którzy ukończyli 18 lat przed dniem wyborów.
Głosowanie odbywa się w lokalach wyborczych, gdzie wyborcy oddają swoje głosy na wybrane listy partyjne. Wyniki wyborów są ogłaszane po zamknięciu lokali wyborczych w całej Unii Europejskiej - zazwyczaj w niedzielę wieczorem, gdy zakończy się głosowanie we wszystkich państwach członkowskich.
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Kto wystartuje?
Wśród kandydatów PO do Parlamentu Europejskiego na pierwszych pozycjach znaleźli się:
- Pomorze: Janusz Lewandowski,
- Kujawsko-pomorskie: Krzysztof Brejza,
- Warmińsko-mazurskie i Podlaskie: Jacek Protas,
- Miasto stołeczne Warszawa: Marcin Kierwiński,
- Mazowsze bez Warszawy: Andrzej Halicki,
- Okręg łódzki: Dariusz Joński,
- Wielkopolska: Ewa Kopacz,
- Lubelskie: Marta Wcisło,
- Podkarpackie: Elżbieta Łukasiejewska,
- Małopolska i Świętokrzyskie: Bartłomiej Henryk Sienkiewicz,
- Śląskie: Borys Budka,
- Dolnośląskie i Opolszczyzna: Bogdan Zdrojewski,
- Zachodniopomorskie i Lubuskie: Bartosz Arłukowicz.
Co z kandydatami z PiS-u? W środę Mateusz Morawiecki zapowiedział, że "za 2-3 dni zostaną zaprezentowane wszystkie listy". Zapowiedział również, że on sam nie zamierza ubiegać się o miejsce w PE. Również w środę Jarosław Kaczyński przekazał, że kandydatami PiS we wspomnianych wyborach będą Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik.
Polska 2050 i PSL zawiązały koalicję, w związku z czym partię stworzyły wspólne listy we wszystkich okręgach. Oficjalna lista nie została jeszcze opublikowana.
Przypomnijmy, że do 2 maja do godz. 16 jest czas na zgłoszenie kandydatów na posłów do PE.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.