Głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego odbywa się w niedzielę od godz. 7:00. Polacy wybiorą 53 europosłów z 13 okręgów wyborczych.
Idąc do lokalu wyborczego należy posiadać dokument tożsamości, tak jak dowód osobisty lub paszport z fotografią. Alternatywnie, można użyć książeczki wojskowej z potwierdzającym tożsamość zdjęciem lub skorzystać z wersji mobilnej dowodu osobistego w aplikacji mObywatel, działającej nawet w trybie offline. W każdym lokalu wyborczym będą udostępnione długopisy, jednakże można także użyć własnego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak oddać ważny głos? Nie popełnij błędu
W lokalu wyborczym otrzymamy jedną kartę do głosowania. Przed oddaniem głosu należy upewnić się, czy na karcie do głosowania, w prawym dolnym rogu, znajdują się pieczęć obwodowej komisji wyborczej oraz wydrukowany odcisk pieczęci okręgowej komisji wyborczej.
Głos oddajemy poprzez zaznaczenie znakiem X tylko jednej kratki przy nazwisku kandydata z jednej listy. Znak X jest reprezentowany przez dwie przecinające się linie w obrębie kratki do głosowania. Pamiętajmy również, że wrzucana do urny karta musi być złożona, aby zachować tajność głosowania.
Czytaj także: Pojawiły się w lasach. Wcześniej niż zwykle
Głos będzie nieważny w sytuacji, gdy:
- znak "x" nie zostanie postawiony w kratce przy żadnym nazwisku,
- znak "x" zostanie postawiony w kratce przy nazwisku więcej niż jednego kandydata,
- zostanie postawiony inny znak niż "x", np. kółko, gwiazdka, haczyk,
- zostanie zamalowana kratka przy nazwisku kandydata,
- wokół kratki przy nazwisku kandydata zostanie zakreślony np. okrąg.
Do której głosować?
Miejsce właściwego lokalu wyborczego można znaleźć na tablicy ogłoszeń w gminie, na słupach ogłoszeniowych, w aplikacji mObywatel w usłudze Wybory lub za pośrednictwem wyszukiwarki obwodowych komisji wyborczych Państwowej Komisji Wyborczej. Lokale wyborcze będą otwarte do godziny 21:00.
W przypadku głosowania za granicą, adresy lokali wyborczych można znaleźć na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych, w właściwym konsulacie lub na stronie internetowej PKW.
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Kogo wybieramy?
W dniach od 6 do 9 czerwca 2024 roku odbywają się wybory do Parlamentu Europejskiego w krajach członkowskich UE. Łącznie zostanie wybranych 720 posłów i posłanek.
W Polsce wybieramy 53 europosłów, którzy będą reprezentować nasz kraj w Parlamencie Europejskim do 2029 roku. Proces zliczania głosów oddanych na poszczególnych kandydatów przeprowadza się dwuetapowo.
Na pierwszym etapie ustala się, ile mandatów przypadnie komitetom wyborczym, które przekroczyły 5-procentowy próg wyborczy. Po tym etapie pozostaje do obsadzenia 53 mandaty, które otrzymują partie, uzyskujące największe poparcie i przekraczające ten próg w skali całego kraju.
Pierwsze sondażowe wyniki poznamy tuż po zamknięciu lokali wyborczych. PKW może podać oficjalne wyniki już w poniedziałek.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.