Parlament Europejski przyjął kilka dni temu dziesięć aktów prawnych, które mają zreformować europejską politykę migracyjną. Pakt zakłada jednolitą europejską procedurę azylową, nowe zasady kwalifikowania do uzyskania ochrony międzynarodowej oraz tzw. mechanizm solidarnościowy.
Jednym z przeciwników tego paktu jest były premier Mateusz Morawiecki, który w środowe popołudnie dodał mocny wpis w mediach społecznościowych, atakując Donalda Tuska i jego rząd.
Aktualna koalicja rządząca wysłała do Brukseli ludzi, którzy dziś głosowali za paktem migracyjnym. Wstydźcie się. Szkodzicie Polsce i Polakom - napisał na platformie X.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
To właśnie sprawa migrantów ma odgrywać ważne role w kampanii Prawa i Sprawiedliwości przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.
Jak podkreślał "Fakt", PiS chętnie już wcześniej wykorzystywało temat migrantów w kampanii wyborczej. Szczególnie głośny był spot z 2018 r. z kampanii samorządowej, gdzie pokazywano napady, zamieszki czy płonące samochody.
Jeżeli Parlament Europejski na swoim ostatnim posiedzeniu w Brukseli, uchwala skandaliczną politykę migracyjną, która spowoduje albo przyjazd do Polski dziesiątek, setek tysięcy migrantów, albo płacenie kolosalnych pieniędzy, aby to zablokować, to muszę powiedzieć, że tematy na kampanię podsuwają nam same instytucje Unii Europejskiej - powiedział "Faktowi" Ryszard Czarnecki, europoseł PiS.
W Polsce wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w niedzielę 9 czerwca 2024. Rozporządzenie w tej sprawie w poniedziałek 11 marca 2024 zostało podpisane przez prezydenta Andrzeja Dudę. Data ta wynika z przepisów Kodeksu wyborczego, którego przepisy nakazują przeprowadzenie głosowania w dniu wolnym od pracy, wypadającym w okresie wyborczym ustalonym w przepisach prawa Unii Europejskiej.
Jakie listy Prawa i Sprawiedliwości?
Według doniesień "Wprost" kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości miało już zdecydować o kształcie list w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Z ustaleń wynika, że dojdzie do kilku przesunięć. Te mają dotknąć m.in. Patryka Jakiego, który w ostatnich wyborach startował z trzeciego miejsca w okręgu małopolsko-świętokrzyskim.
Pięć lat temu Jaki zdobył prawie 260 tys. głosów, co było najlepszym wynikiem z nie pierwszego miejsca w historii III RP. Wyprzedziła go jedynie była premier Beata Szydło, która osiągnęła najwyższy wynik w skali kraju - 525 811 głosów.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.